18-20 sentyabr tarixlərində Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Orqanlarının Forumunun (BRAF) 10-cu Toplantısı və “Dezinformasiya və rəqəmsal media savadlılığı” seminarı keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov və sədrin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə 18-20 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində Türkiyə Respublikası Radio və Televiziya Ali Şurası (RTÜK) tərəfindən təşkil edilən Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Orqanlarının Forumunun (BRAF) 10-cu Toplantısında və "Dezinformasiya və rəqəmsal media savadlılığı" mövzusunda seminarda iştirak etmişlər.
Əsas mövzusu "Rəqəmsal dövrdə lisenziyalaşma sahəsində çağırışlar" olan Toplantının işində Azərbaycan və Türkiyədən başqa, Albaniya, Gürcüstan, Moldova, Serbiya və Yunanıstanın yayım tənzimləyici orqanlarının məsul şəxsləri, habelə müşahidəçi qurumların nümayəndələri iştirak etmişlər. Audiovizual Şuranın nümayəndə heyəti tərəfindən Azərbaycanda audiovizual media sahəsində lisenziyalaşdırma ilə bağlı ətraflı təqdimat iştirakçıların diqqətinə çatdırılmışdır.
Müasir rəqəmsal dövrdə dezinformasiyanın yayılması ilə bağlı aktual problemləri həll etmək məqsədi ilə keçirilən "Dezinformasiya və rəqəmsal media savadlılığı" mövzusunda seminarda bir sıra media ekspertləri çıxış etmiş, bu artan problemin aradan qaldırılması üçün təcrübə və innovativ strategiyalarla bağlı fikir mübadiləsi aparmışlar.
Toplantının sonunda 2023-2024-cü illər üçün BRAF-a sədrlik məsələsi müzakirə olunmuş və Azərbaycanın sədrliyi ilə bağlı ümumi razılıq əldə olunmuşdur. Beləliklə, 2024-cü ildə BRAF-ın 11-ci Toplantısına ev sahibliyini Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası edəcəkdir.

18-20 сентября состоялись 10-е Заседание Черноморского форума органов, регулирующих вещание (BRAF) и семинар на тему “Дезинформация и цифровая медиаграмотность”
Председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров и Помощник Председателя Совета Хашим Алимаммадзаде, приняли участие в 10-м Заседании BRAF (Черноморского форума органов, регулирующих вещание), организованном Высшим Советом Турции по Радио и Телевидению (RTÜK) и семинаре на тему "Дезинформация и цифровая медиаграмотность", которые состоялись 18-20 сентября 2023 года в Анталье, Туркийе.
В 10-м Заседании, основной темой которого была "Проблемы лицензирования в цифровую эпоху", помимо Азербайджана и Туркийе, приняли участие ответственные лица органов, регулирующих вещание Албании, Грузии, Молдовы, Сербии и Греции, а также представители наблюдательных структур. Делегация Аудиовизуального Совета представила вниманию участников подробную презентацию о лицензировании в сфере аудиовизуальных медиа в Азербайджане.
На семинаре "Дезинформация и цифровая медиаграмотность", проводимом с целью решения актуальных проблем, связанных с распространением дезинформации в современную эпоху цифровых технологий выступили медиа-эксперты, которые обменялись опытом и инновационными стратегиями для решения этой нарастающей проблемы.
В конце Заседания обсуждался вопрос председательства BRAF на 2023-2024 годы и было достигнуто общее согласие относительно председательства Азербайджана. Таким образом, в 2024 году 11-е заседание BRAF проведет Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики.