11 sentyabr 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda 2 məsələ müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq universal platforma operatoru lisenziyasının alınması üçün "Gammanet" MMC-dən Audiovizual Şuraya daxil olmuş müraciətə baxılmış, iddiaçının təqdim etdiyi sənədlər müzakirə olunmuşdur. Müzakirələrdən sonra "Gammanet" MMC-yə (xidmətin adı: "Gammanet TV" olmaqla) universal platforma operatoru lisenziyasının verilməsi barədə müvafiq qərar qəbul olunmuşdur.
Daha sonra "İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə fəaliyyətinə dair Tədbirlər Planı"na uyğun olaraq hər iki orqan tərəfindən reklam yayımları ilə bağlı həyata keçirilən monitorinqlərin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasına ünvanlanmış müraciətlərə əsasən həyata keçirilmiş təkrar monitorinq nəticəsində 2023-cü ilin iyun ayı ərzində əksər ümumölkə yerüstü televiziya kanallarının efirində "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun bir sıra tələblərinin mütəmadi olaraq pozulması halları təsbit olunmuşdur.
Belə ki, həmin ay ərzində "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbinin (İstehsalı (satışı) lisenziyalaşdırılan, sertifikatlaşdırılan əmtəələr yalnız müvafiq təsdiqləyici sənədlər olduqda, reklam edilə bilər. Bu halda reklamda lisenziyanın və sertifikatın nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməlidir) pozulması "ARB", "Xəzər TV", "CBC Sport TV" kanallarında, 33.1-ci maddəsinin tələbinin (Maliyyə, bank, sığorta, investisiya xidmətlərinin, qiymətli kağızların raklamında bu xidmətləri təklif edən şəxsin hüquqi adı, hüquqi ünvanı, fiziki şəxslərin adı, soyadı, atasının adı, ünvanı, əlaqə vasitələri, qiymətli kağızın emitenti qeyd olunmalıdır) pozulması "ATV", "ARB", "Space TV", "Xəzər TV", "İTV", "CBC Sport TV" kanallarında, 33.4-cü maddəsinin tələblərinin (İstehlak kreditinə dair reklamda kreditin hər hansı xərci ilə bağlı zəruri məlumatların – həmin Qanunun 33.4.1-33.4.5-ci bəndlərdəki məlumatların verilməsi ilə bağlı tələblər) pozulması "ATV", "ARB", "Space TV", "Xəzər TV", "Real TV", "İTV", "CBC Sport TV" kanallarında müşahidə olunmuşdur. İclas zamanı həmçinin iyul və avqust ayları üzrə monitorinqlərin də ilkin müzakirəsi aparılmışdır. Məlum olmuşdur ki, həmin aylarda da iyun ayında baş verən pozuntular az intensivliklə təkrarlanmışdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası yayımçılara yeni televiziya mövsümündə belə halların təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyaların tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

11 сентября 2023 года состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета. На заседании обсуждались 2 вопроса.
В начале заседания было рассмотрено поступившее в Аудиовизуальный Совет обращение ООО "Gammanet" на получение лицензии оператора универсальной платформы, обсуждены представленные заявителем документы. По итогам обсуждений, было принято соответствующее решение о предоставлении лицензии оператора универсальной платформы ООО "Gammanet" (название услуги: "Gammanet TV").
Далее были обсуждены результаты мониторингов, проводимых в отношении рекламных трансляций обоими органами в соответствии с "Планом Мероприятий по Совместной Деятельности Государственной Службы по Антимонопольному Контролю и Надзору за Потребительским Рынком при Министерстве Экономики и Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики".
В результате повторного мониторинга, проведенного на основании обращений, направленных Государственной Службой по Антимонопольному Контролю и Надзору за Потребительским Рынком в Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики, в течение июня 2023 года в эфире большинства общенациональных наземных телевизионных каналов были выявлены систематические нарушения ряда требований Закона Азербайджанской Республики "О Рекламе".
Так, в течение указанного месяца наблюдались нарушения требований статьи 4.3 Закона "О Рекламе" (Товары, производство (продажа) которых лицензирована, сертифицированные товары могут рекламироваться только при наличии соответствующих подтверждающих документов. При этом номер лицензии и сертификата, дата выдачи и наименование выдавшего органа должны быть указаны в рекламе) на каналах "ARB", "Xazar TV" и "CBC Sport TV", статьи 33.1 (В рекламе финансовых, банковских, страховых, инвестиционных услуг, ценных бумаг, должны быть упомянуты юридическое название, юридический адрес лица, предлагающего такие услуги, имя, фамилия, отчество, адрес, контактная информация физических лиц, эмитент ценных бумаг) на каналах "ATV", "ARB", "Space TV", "Xazar TV", "İTV" и "CBC Sport TV", статьи 33.4 (Если в рекламе о потребительском кредите предоставляется информация о каких-либо расходах по кредиту, потребителям должна быть также дана информация, указанная в пунктах 33.4.1-33.4.5 указанного Закона) на каналах "ATV", "ARB", "Space TV", "Xazar TV", "Real TV", "İTV" и "CBC Sport TV". В ходе заседания также было проведено предварительное обсуждение мониторинга за июль и август месяцы. Выяснилось, что и в эти месяцы с меньшей интенсивностью повторялись нарушения, допущенные в июне.
После проведенных обсуждений Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики предупредил вещателей о применении административных санкций в случае повторения в новом телевизионном сезоне подобных случаев.