Bakı Teleqüllə Kompleksindən 33-cü və 36-cı TV yayım kanallarının multipleks operatorlarının istifadəsinə verilməsi üçün elan edilmiş müsabiqəyə sənəd qəbulu başa çatmışdır.
03 avqust 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 34.1-ci, 50.5-ci, 51.1-ci maddələrini rəhbər tutaraq Bakı Teleqüllə Kompleksindən 33-cü və 36-cı TV yayım kanallarının ödənişli rəqəmsal yerüstü televiziya retranslyasiya xidməti həyata keçirən multipleks operatorlarının istifadəsinə verilməsi üçün elan edilmiş müsabiqə üzrə sənəd qəbulu başa çatmışdır. Aşağıdakı 2 ərizəçi sənədlərini Şuraya təqdim etmişdir.
1. "ATV Plus" MMC (operatorun xidmət adı: "ATV Plus")
2. "AzəriGlobalServis" QSC (operatorun xidmət adı: "AGS TV")
Qeyd olunmalıdır ki, hər iki ərizəçi hazırda multipleks operatoru fəaliyyətini həyata keçirir. "ATV Plus" operatoru Bakı şəhəri və ətraf ərazilərdə, "AGS TV" isə Quba şəhəri, Lənkəran şəhəri və Gəncə şəhərində istehlakçılara xarici televiziya kanallarının ödənişli retranslyasiya xidmətini təqdim edirlər.
"Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 52.4-cü maddəsinə əsasən növbəti 10 iş günü müddətində təqdim olunmuş sənədlərə baxılacaq və ərizəçilərin müsabiqəyə buraxılmaları və ya müsabiqəyə buraxılmasından imtina edilmələri barədə qərar qəbul ediləcəkdir.

Завершился прием документов для участия в конкурсе, на использование операторами мультиплекса 33-го и 36-го телевизионных каналов от Комплекса Бакинской Телебашни
03 августа 2023 года завершился прием документов для участия в конкурсе, объявленном Аудиовизуальный Советом Азербайджанской Республики, руководствуясь статьями 34.1, 50.5, 51.1 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа", на использование операторами мультиплекса, осуществляющих платную услугу ретрансляции цифрового наземного телевидения 33-го и 36-го телевизионных каналов от Комплекса Бакинской Телебашни. Следующие 2 заявителя представили свои документы в Совет.
- ООО "ATV Plus" (название оператора: "ATV Plus")
- ЗАО "AzəriGlobalServis" (название оператора: "AGS TV")
Следует отметить, что оба заявителя в настоящее время осуществляют деятельность оператора мультиплекса. Оператор "ATV Plus“ предоставляет услуги платной ретрансляции иностранных телеканалов потребителям в городе Баку и его окрестностях, а "AGS TV" предоставляет услуги потребителям в городах Губа, Лянкяран и Гянджа.
В соответствии со статьей 52.4 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа" в течение следующих 10 рабочих дней представленные документы будут рассмотрены, и будет принято решение о допуске заявителей к участию в конкурсе или об отказе в допуске к участию в конкурсе.