Reklam çarxında xarici dildə mətnin səsləndirilməsi ilə bağlı bəzi televiziya yayımçılarına xəbərdalıq edildi
27 iyul 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda Şuranın monitorinq qrupunun televiziya redaksiyalarının efirində qeydə aldığı qanun pozuntuları müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, son günlərdə "ARB", "ATV", "Space TV", "Xəzər TV" televiziya redaksiyalarının efirində xarici dildə mətnin səsləndirilməsi ilə müşayiət olunan sərinləşdirici qəhvə içkisinin reklam çarxının nümayişi qeydə alınmışdır. Bildiririk ki, həmin reklam çarxında olan bəzi ifadələrin Azərbaycan dilinə tərcüməsinin yazılı şəkildə nümayiş olunmasına baxmayaraq, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunun 14.2-ci maddəsinin, habelə "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.7-ci maddəsinin tələblərinə əsasən "Dövlət dili haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəalarına riayət olunmalı, yerüstü yayımçı proqramlarında dövlət dilindən istifadəni təmin etməli və reklamın əsas danışıq mətni də dövlət dilində səsləndirilməlidir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası bütün televiziya redaksiyalarından həmin reklam çarxının dərhal yayımdan çıxarılmasını və yalnız səsli mətnin Azərbaycan dilinə tərcümə olunması və Azərbaycan dilinə adaptasiyası şərtilə həmin reklam çarxının nümayiş olunmasını tələb edir.
Qanunvericilik tələblərinə əməl olunmadan proqramların (o cümlədən reklamların) yayımlanması aşkarlanarsa, həmin yayımçıya qarşı Şura tərəfindən müvafiq sanksiylar tətbiq olunacaqdır.

Ряду телевизионных вещателей было вынесено предупреждение в связи с воспроизведением в рекламе текста на иностранном языке
27 июля 2023 года состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики в онлайн формате. Во время заседания состоялось обсуждение нарушений законодательства, зафиксированных мониторинговой группой Совета, которые имели место в эфире телевизионных каналов.
Так, в последние дни был зафиксирован показ ролика, рекламирующего освежающий кофейный напиток, сопровождаемый текстом на иностранном языке в эфире телевизионных каналов "ARB", "ATV", "Space TV", "Xəzər TV".
Отметим, что, несмотря на то, что перевод на азербайджанский язык некоторых выражений, содержащихся в данном рекламном ролике, был продемонстрирован в письменной форме, однако в соответствии с требованиями статьи 14.2 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа", а также статьи 4.7 Закона Азербайджанской Республики "О Рекламе" необходимо соблюдать положения Закона Азербайджанской Республики "О Государственном Языке", и обеспечить использование государственного языка в программах наземного вещания, основной устный текст рекламы также должен быть озвучен на государственном языке.
Принимая во внимание вышеизложенное, Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики обращается с требованием, чтобы все телевизионные каналы немедленно удалили этот рекламный ролик из эфира и демонстрировали его только при условии перевода аудио текста на Азербайджанский язык и его адаптации к Азербайджанскому языку.
Если будет установлено, что программы (в том числе реклама) транслируются без соблюдения требований законодательства, в отношении данного вещателя Советом будут применены соответствующие санкции.