14 iyun 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda bir sıra məsələlər müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq yeni lisenziyaların alınması üçün Şuraya təqdim olunan müraciətlər müzakirə olunmuşdur. Şuranın hüquq xidməti tərəfindən bu ilin aprel və may ayları ərzində lisenziya alınması məqsədilə daxil olan müraciətlər və sənəd topluları araşdırılmış və Şura üzvlərinin müzakirəsinə təqdim olunmuşdur. Keçirilmiş müzakirələrdən sonra "Neftçi Media" MMC-yə (televiziya redaksiya adı "Neftçi TV"), "TVNET Telecom" MMC-yə (televiziya redaksiya adları "TVNET Kino" və "TVNET Sport") peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı lisenziyalarının verilməsi barədə müvafiq qərarlar qəbul olunmuşdur. Həmçinin, Şuranın müvafiq qərarları ilə "AzəriGlobalServis" QSC-yə (xidmət adı "AGS TV") və "A2Z Technologies" QSC-yə (xidmət adı "AzNet") universal platforma operatoru lisenziyaları verilmişdir.
Bundan sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının ərazisində radio və televiziya yayımının təmin olunması və inkişaf etdirilməsi məsələsinə baxılmışdır. Həmin bölgədə FM yerüstü radio yayımının əhatə zonasının genişləndirilməsi məqsədilə, habelə "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-dən və "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"ndən Şuraya daxil olan müraciətləri nəzərə alaraq Laçın rayonu ərazisində yerləşən radio-televiziya yayım stansiyasından (RTYS) "Azərbaycan Radiosu" üçün 105.0 MHs, "İctimai Radio" üçün 90.0 MHs, Kəlbəcər rayonu ərazisində yerləşən "Kəlbəcər" RTYS-dan "İctimai Radio" üçün 90.0 MHs radiotezliklərinin ayrılması barədə qərar qəbul olunmuşdur. Həmçinin, Laçın rayonu ərazisində yerləşən RTYS-dan ümumölkə televiziya kanallarının açıq yerüstü rəqəmsal yayımını həyata keçirmək üçün 27-ci TV yayım kanalı ayrılmışdır.
Daha sonra iclasda Bakı şəhəri ərazisində televiziya yayımı üçün radiotezliklərin səmərərli istifadəsi məsələsinə baxılmış, Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən Şuraya daxil olan məlumatlar əsasında "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən 33-cü və 36-cı TV yayım kanallarının boş və istifadəyə yararlı olması məsələsi müzakirə olunmuşdur. Şura "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 34.1-ci, 50.5-ci, 51.1-ci maddələrini rəhbər tutaraq həmin TV yayım kanallarının ödənişli rəqəmsal yerüstü televiziya retranslyasiya xidməti həyata keçirən multipleks operatorlarının istifadəsinə verilməsi üçün müsabiqə elan etmək barədə qərar qəbul etmişdir.

Состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики.
14 июня 2023 года состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, на котором прошло обсуждение ряда вопросов.
Вначале состоялось обсуждение заявок поданных в Совет для получение лицензий. Юридическая служба Совета рассмотрела заявления и пакеты документов, поступившие в течение апреля и мая текущего года с целью получения лицензии, и представила их на обсуждение членов Совета. По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения о предоставлении ООО "Neftçi Media" (телевизионный канал "Neftchi TV"), ООО "TVNET Telecom" (телевизионный канал "TVNET Kino" и "TVNET Sport") лицензий вещателя платформы, не осуществляющей спутниковое вещание. Также соответствующими решениями Совета, ЗАО "AzəriGlobalServis" (название сервиса "AGS TV") и ЗАО "A2Z Technologies" (название сервиса "AzNet") были выделены лицензии оператора универсальной платформы.
Далее был рассмотрен вопрос обеспечения и развития телерадиовещания на территории Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов. В целях расширения зоны покрытия наземного радиовещания FM в данном регионе, а также с учетом поступивших в Совет обращений от ЗАО "Азербайджанское телевидение и радиовещание" и "Общественной Телевизионной и Радиовещательной Компании", было принято решение о выделении частот 105,0 МГц для вещания “Азербайджанского радио” и 90,0 МГц для вещания “Общественного радио” со Радио-Телевещательной Станции (РТВС), расположенной на территории Лачинского района, а также частоты 90,0 МГц для вещания “Общественного радио” c РТВС "Kельбаджар", расположенной на территории Кельбаджарского района. Кроме того, был выделен 27-й телевизионный канал вещания, для осуществления открытого наземного цифрового вещания общенациональных телеканалов с РТВС, расположенной на территории Лачинского района.
Затем, в целях эффективного использования радиочастот для телевизионного вещания на территории города Баку и на основании поступившей информации от Государственного Управления Радиочастот, был рассмотрен вопрос о свободных и пригодных для использования 33-го и 36-го телевизионных каналов вещания с "Комплекса Бакинской Телебашни". Руководствуясь статьями 34.1, 50.5 и 51.1 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа", Совет принял решение объявить конкурс на предоставление этих телевизионных каналов вещания в пользование операторам мультиплекса, осуществляющим услуги ретрансляции платного цифрового наземного телевидения.