Oslo şəhərində Avropa audiovizual tənzimləyicilərinin platforması olan EPRA-nın 57-ci Toplantısı keçirilmişdir
Audiovizual media üzrə Tənzimləyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) 57-ci Toplantısı 31 may - 02 iyun 2023-cü il tarixlərində Norveç Krallığının Oslo şəhərində keçirilmişdir.
Avropanın ən nüfuzlu audiovizual media tənzimləyicilərinin şəbəkəsi olan EPRA-nın bu toplantısına 47 Avropa dövlətindən 55 audiovizual media üzrə tənzimləyici təşkilatın, həmçinin, Avropa Komissiyasının, ATƏT-in Media Azadlığı Bürosunun, Avropa Şurası tərkibində fəaliyyət göstərən Media Bölümünün, Avropa Audiovizual Media üzrə Tənzimləyicilər Qrupunun (ERGA), Avropa Audiovizual Rəsədxanasının 160-a yaxın nümayəndə və eksperti qatılmışdır. 2007-ci ildən EPRA-nın tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasını toplantıda Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov və Şura Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Cəmilə Qəhrəmanova təmsil etmişlər.
Toplantının ilk günündə şəbəkə daxilində mövcud olan ümumi məsələlər, üzv dövlətlərdə baş vermiş yeniliklər və bununla bağlı məruzələr dinlənilmiş, EPRA platformasının tərəfdaşları ilə müxtəlif layihələr və onların icra vəziyyətləri müzakirə olunmuşdur.
Daha sonra EPRA-nın prezidenti və 4 vitse prezidenti vəzifələrinə olan namizədlərin təqdimatı keçirilmişdir. Hər bir vəzifə üçün ayrıca olaraq keçirilmiş səsvermə nəticəsində Norveç Media Təşkilatının (Medietilsynet) baş direktoru Mari Velsand prezident vəzifəsinə, Böyük Britaniyanın OFCOM tənzilməyici qurumunun rəsmisi Maria Donde, İrlandiya Media Tənzimləyici Komissiyasının rəsmisi Stefani Komey, Rumıniya Milli Auidiovizual Şurasının sədr müavini Valentin Aleksandru Jukan və Slovakiya Media Xidmətləri üzrə Tənzimləyici Şuranın rəsmisi Stanislav Mateyka isə vitse prezident vəzifələrinə seçilmişlər.
Toplantının birinci günündə "Media məzmununun istehlakçılara çatdırılmasının gələcək perspektivləri", ikinci günündə isə "İctimai rifah üçün media və informasiya - İctimai Xidmət Mediası" mövzularında plenar sessiyalar təşkil olunmuşdur. Bundan əlavə, Avropa məkanında media istehlakının yeni formaları və bundan irəli gələn təhdidlər, dezinformasiya və təhrif olunmuş informasiya ilə mübarizəyə dair müzakirələr keçirilmişdir.
EPRA-nın növbəti 58-ci Toplantısı 2023-ci ilin oktyabr ayında Ruminiyanın paytaxtı Buxarest şəhərində keçiriləcəkdir.

В Осло состоялось 57-е заседание EPRA, Европейской платформы органов, регулирующих аудиовизуальные медиа
С 31 мая по 02 июня 2023 года в городе Осло проходило 57-е заседание Европейской платформы органов, регулирующих аудиовизуальные медиа (EPRA).
В работе заседания платформы EPRA, самой влиятельной в Европе сети регуляторов аудиовизуальных медиа, приняли участие около 160 представителей и экспертов из 55 организаций по регулированию аудиовизуального вещания из 47 европейских государств, а также Европейской Комиссии, Бюро ОБСЕ по вопросам свободы медиа, медиа-подразделения Совета Европы, Европейской группы регуляторов аудиовизуальных медиа (ERGA), Европейской Аудиовизуальной Обсерватории. Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики, являющийся полноправным членом EPRA с 2007 года, на заседании представляли руководитель Аппарата Совета Фазиль Новрузов и заместитель заведующего отделом права и международного сотрудничества Аппарата Совета Джамиля Гахраманова.
В первый день заседания были заслушаны общие вопросы и доклады, касающиеся проблем, существующих в сети, нововведений, произошедших в государствах-членах, а также обсуждены различные проекты с партнерами платформы EPRA и этапы их реализации.
Позже состоялась презентация кандидатов на должности президента EPRA и 4 вице-президентов. В результате голосования, проведенного отдельно по каждой должности, президентом была избрана Мари Велсанд - генеральный директор Норвежской Медиа Организации (Medietilsynet). Вице-президентами были избраны Мария Донде - представитель регулирующего органа Великобритании OFCOM, Стефани Коми - представитель Ирландской Комиссии по регулированию медиа, Валентин Александру Юкан - заместитель председателя Национального Аудиовизуального Совета Румынии и Станислав Матейка - представитель Совета по регулированию медиа-услуг Словакии.
В первый день было организовано пленарное заседание на тему "Перспективы доведения медиа-контента до потребителей". Второй день заседания был посвящен теме "Медиа и информация на благо общества – общественные медиа". Также состоялись дискуссии о новых формах медиа-потребления и вытекающих из них угрозах, дезинформации и искаженной информации на европейском медиа пространстве.