“Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması” mövzusunda növbəti dəyirmi masa təşkil olunmuşdur
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə 30 may 2023-cü il tarixində "Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması" mövzusunda növbəti dəyirmi masa keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzov 1 İyun – Beynəlxalq Uşaqların Müdafiəsi Günü ərəfəsində təşkil olunmuş tədbirdən söz açmış, eyni mövzuda ilk tədbirin 23 may tarixində Gəncə şəhərində regional yayımçıların nümayəndələri ilə keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır. O, qeyd etmişdir ki, uşaqlarımızın layiqli vətəndaş kimi formalaşmağı Azərbaycan mediasının prioritetlərindən biridir, görülmüş və görüləcək işlər də məhz bu ali mərama xidmət edir.
Sonra dəyirmi masa çıxışlarla davam etmişdir. Audiovizual Şuranın əməkdaşı Ayxan Sadıqlı bildirmişdir ki, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunun bir sıra müddəları sırf uşaq hüquqlarının müdafiəsinə yönəlmişdir. O, həmçinin, uşaqlar üçün zərərli informasiyanın növləri, informasiya məhsulunun yaş təsnifatı haqqında da ətraflı məlumat vermişdir. Ayxan Sadıqlı əlavə etmişdir ki, dövlət başçısının təsdiq etdiyi bir sıra məqsədli dövlət proqramları və milli fəaliyyət planları uşaqların hüquq və maraqlarının müdafiəsi, vahid dövlət uşaq siyasətinin formalaşdırılması, tənzimlənməsi, həyata keçirilməsi, uşaqların fiziki, əqli, mənəvi, əxlaqi və sosial inkişafı üçün lazımı həyat səviyyəsinin təmin olunması sahəsində inkişafı hədəfləyir. Həmin proqramlardan biri də "Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"dır. Bu Fəaliyyət  Planında əsas icraçı qurumlardan biri də Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasıdır.
Sosial şəbəkə platformalarında yayılan zərərli paylaşımların, bunların xüsusən azyaşlılar üçün potensial təhlükəyə çevrilməyindən isə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Analtik təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin böyük məsləhətçisi Sevil Rəsulzadə danışmışdır. Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi bu istiqamətdə valideyn nəzarətinin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin şöbə müdiri Səbinə Seyidova televiziya kanallarının reytinq mübarizəsi fonunda, efir kontentində uşaq hüquqlarının qorunması mövzusunda çıxış etmiş, bu istiqamətdə jurnalistlərin peşəkarlığının artırlaması üçün görülülən işlərdən danışmışdır.
Tədbirdə "Qadın və Uşaqların İnnovativ Maarifləndirilməsinə Dəstək" İctimai Birliyinin sədri, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın sədr müavini Aynur Zülfüqarova uşaqların təhsildən yayınması mövzusunda çıxış etmişdir. O, problemin həlli istiqamətində valideynlərin maarifləndirilməsinin vacibliyinə diqqəti cəlb etmişdir.
Sonra "Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər" İctimai Birliyinin icraçı direktoru Kəmalə Aşumova çıxış etmişdir. O, mediada uşaq hüquqlarının pozulması və jurnalistlərinin bu mövzulardakı həssaslığının əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Görüşdə iştirak edən audiovizual media subyektlərinin nümayəndələri də mövzu barədə danışmış, təklif və iradlarını səsləndirmişlər.

Организован очередной круглый стол на тему “Защита прав детей в аудиовизуальных медиа”
При организационной поддержке Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики 30 мая 2023 года состоялся очередной круглый стол на тему "Защита прав ребенка в аудиовизуальных медиа".
Открывая мероприятие вступительным словом, руководитель аппарата Аудиовизуального Совета Фазиль Новрузов рассказал присутствующим о мероприятии, организованном в преддверии 1 июня – Международного Дня защиты детей, отметив, что первое мероприятие на эту тему было проведено 23 мая с участием представителей региональных вещателей в городе Гянджа. Он отметил, что формирование наших детей достойными гражданами является одним из приоритетов азербайджанских медиа, а проделанная и предстоящая работа служит именно этой высокой цели.
Затем круглый стол продолжил свою работу выступлениями участников. Сотрудник Аудиовизуального Совета Айхан Садыглы проинформировал присутствующих, что ряд положений Закона Азербайджанской Республики "О Медиа" направлен исключительно на защиту прав детей. Он также подробно рассказал о видах вредной для детей информации, о возрастной классификации информационного продукта.
Айхан Садыглы добавил, что утвержденный главой государства ряд целевых государственных программ и национальных планов действий нацелен на развитие в области защиты прав и интересов детей, формирование, регулирование, реализацию единой государственной детской политики, обеспечение необходимого уровня жизни для физического, умственного, духовного, нравственного и социального развития детей. Одной из таких программ является "План действий по реализации стратегии в отношении детей на 2020-2025 годы". Одним из основных исполнительных органов в этом плане деятельности является Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики.
О вредоносной информации, распространяемой на платформах социальных сетей, и о том, что они становятся потенциальной угрозой, особенно для несовершеннолетних, рассказал старший советник Отдела информации и аналитических исследований Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Севиль Расулзаде.
Заведующая отделом Агентства по Развитию Медиа Азербайджанской Республики Сабина Сеидова выступила на тему защиты прав детей в эфирном контенте на фоне рейтинговой борьбы телеканалов, а также рассказала о проделанной работе по повышению профессионализма журналистов в этом направлении.
На мероприятии председатель Общественного объединения "Поддержка инновационного просвещения женщин и детей", заместитель председателя Общественного Совета при Государственном Комитете по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Айнур Зульфугарова выступила с речью на тему уклонения детей от образования. Она обратила внимание на необходимость просвещения родителей в направлении решения данной проблемы.
Затем перед участниками выступила исполнительный директор Общественного объединения "Социальные инициативы будущего" Кямала Ашумова. Она рассказала о нарушениях прав детей в медиа и подчеркнула важность проявления внимательности к этим вопросам со стороны журналистов.
Представители аудиовизуальных медиа субъектов, присутствовавшие на встрече, также высказывали свои предложения и замечания, связанные с этой темой.