18 may 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının videoformatda iclası keçirilmişdir. İclasda Şuranın apardığı monitorinqlər nəticəsində aşkarlanmış "Media FM" radio kanalının efirində "Reklam haqqında" Qanunun, "Space TV" televiziya kanalının efirində isə "Media haqqında" Qanunun tələblərinin pozulması faktları müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, ümumölkə yerüstü radio yayımçısı olan "Digital Media" MMC-nin "Media FM" radio redaksiyasının efirində 11 may tarixində saat 08.48-də, 15 may 2023-cü il tarixində saat 08.50-də, 09.49-da və 12.50-də "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 29.5-ci maddəsinin tələbinin (hamiləliyin süni yolla pozulması və süni mayalanma üzrə tibbi xidmətin reklamı qadağandır) pozulması faktları qeydə alınmışdır.
Bundan başqa, ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısı olan "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-nin "Space TV" televiziya redaksiyasının efirində 12 may 2023-cü il tarixində "Gəl, danış" proqramının yayımı zamanı (saat 13.01-də) "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.6-cı maddəsinin tələbinin (əxlaqdankənar leksik (söyüş) məzmunlu söz və ifadələrdən, jestlərdən istifadəyə yol verilməməlidir) pozulması faktı aşkarlanmışdır.
Şura üzvləri aparılan müzakirələrdən sonra hər iki redaksiyaya qarşı yayımın dayandırılması sanksiyasının tətbiq olunmasına yekdilliklə səs vermişlər. Beləliklə, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının qəbul etdiyi müvafiq qərarlara əsasən "Media FM" radio redaksiyasının proqramlarının yayımı 21 may 2023-cü il tarixdə 23.00-24.00 arası 1 saatlıq, "Space TV" televiziya redaksiyasının proqramlarının yayımı 21 may 2023-cü il tarixdə 08.00-11.00 arası 3 saatlıq dayandırılacaqdır.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası bir daha bütün audiovizual yayımçıları proqramların yayımı zamanı qanunvericiliyin tələblərinə riayət etməyə çağırır.

18 мая 2023 года состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики в онлайн формате. В ходе заседания обсуждались факты нарушения требований Закона “О Рекламе” в эфире радиоканала "Media FM" и Закона "О Медиа" в эфире телеканала "Space TV", выявленные в результате проводимых Советом мониторингов.
Так, 11 мая 2023 года в 08.48, 15 мая 2023 года в 08.50, 09.49 и 12.50 были зафиксированы факты нарушения требования статьи 29.5 Закона Азербайджанской Республики "О Рекламе" (запрещена реклама медицинских услуг по искусственному прерыванию беременности и искусственному оплодотворению) в эфире радиоканала "Media FM" общенационального наземного радиовещателя ООО "Digital Media".
Кроме того, 12 мая 2023 г. выявлен факт нарушения требования статьи 14.1.6 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа" (не допускается употребление слов, жестов и выражений аморального лексического (нецензурного) содержания) в программе "Gəl, danış" (в 13:01) в эфире телевизионного канала "Space TV" общенационального наземного телевещателя ООО “Независимая Телерадиокомпания Space”.
После проведенных обсуждений члены Совета единогласно проголосовали за введение санкций против вышеупомянутых каналов в виде приостановления вещания. Таким образом, согласно соответствующим решениям Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, вещание программы радиоканала "Media FM" будет приостановлено 21 мая 2023 года на 1 час с 23.00 до 24.00, а вещание программы телевизионного канала "Space TV" будет приостановлено 21 мая 2023 года на 3 часа с 08.00 до 11.00.
Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики еще раз призывает всех аудиовизуальных вещателей соблюдать требования законодательства при вещании программ.