Şuranın təşkilatçılığı ilə şimal bölgəsində fəaliyyət göstərən regional televiziya redaksiyalarının əməkdaşları ilə dəyirmi masa təşkil olunmuşdur
12 may 2023-ci il tarixində "ARB Şimal" televiziya redaksiyasının Xaçmaz şəhərində yerləşən inzibati binasında "Audiovizual mediada saxta və təhrif olunmuş məlumatların yayılmasına qarşı mübarizə" və "İnsan alveri ilə mübarizədə audiovizual medianın rolu" mövzularında dəyirmi masa keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən görüşdə "ARB Şimal", "ARB Günəş", "Qafqaz TV" regional televiziya kanallarının ümumi proqram rəhbərləri və xəbər redaksiyalarının məsul əməkdaşları iştirakı etmişlər.
Tədbiri açan Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə adı keçən mövzularla bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılmasının əhəmiyyətindən və bu istiqamətdə televiziya kanallarının rolundan danışmışdır.
"İnsan alveri ilə mübarizədə audiovizual medianın rolu" mövzusunda çıxış edən Şura əməkdaşı Ayxan Sadıqlı insan alverinə qarşı mübarizədə təbliğat və maarifləndirmə işinin gücləndirilməsinə, bu məqsədlə müxtəlif sosial çarxların, qısametrajlı filmlərin, proqramların hazırlanıb nümayiş etdirilməsinin vacibliyinə oxunaraq diqqət yönəltmişdir. Həmçinin, o, informasiyanın yayılmasına, informasiya mənbəyinin açıqlanmasına yol verilməyən hallar haqqında da ətraflı məlumat vermişdir.
Daha sonra görüş "Saxta və təhrif olunmuş məlumatların -"fake news" yayılmasına qarşı mübarizə" mövzusu ilə davam etmişdir. Ayxan Sadıqlı bildirmişdir ki, saxta və təhrif olunmuş məlumatların yayılmasına qarşı mübarizə audiovizual media redaksiyaları üçün prioritet məsələlərdən biri olmalıdır. Bu sahədə media savadlılığının əhəmiyyətli rolu haqqında danışarkən o əlavə etmişdir ki, media savadlılığının olmaması insanların informasiya bolluğu şəraitində doğru olanı seçə bilmək imkanlarını azaldır. Media savadlılığı bütün yaş kateqoriyaları üçün vacib olsa da, azyaşlıların, yeniyetmə və gənclərin bu istiqamətdə maarifləndirilməsi xüsusilə vacibdir.
Daha sonra Şura əməkdaşı Kamran Əliyev "Media haqqında" Qanunun pozulması ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinə edilmiş əlavələr və tətbiq oluna biləcək sanksiya tədbirləri haqqında məlumat vermişdir.
Regional televiziya redaksiyalarının əməkdaşları qeyd olunan mövzularda proqramların hazırlanması, həssas mövzuların işıqlandırılması, habelə uşaqlara aid proqramların özəllikləri ilə bağlı yaranan sualları Şura əməkdaşlarına ünvanlamış və müvafiq izahatlar əldə etmişlər. Daha sonra Şura nümayəndələri bu mövzularda xüsusi maarifləndirici proqramların təşkil edilməsi, sosial çarxların yayımlanması və bu yayımlar haqqında Şuraya hesabatların təqdim olunması ilə bağlı da sualları cavablandırmışlar.

При организации Совета состоялся круглый стол с участием представителей региональных телевизионных каналов, действующих в северном регионе
12 мая 2023 года в административном здании телевизионного канала "ARB Şimal", расположенном в городе Хачмаз состоялся круглый стол на такие темы, как "Борьба с распространением недостоверной и искаженной информации в аудиовизуальных медиа" и "Роль аудиовизуальных медиа в борьбе с торговлей людьми".
Во встрече, организованной Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики, приняли участие руководители программ и ответственные сотрудники новостных редакций региональных телевизионных каналов "ARB Şimal", "ARB Günəş", "Qafqaz TV".
Помощник Председателя Совета Хашим Алимаммадзаде, открывший мероприятие, рассказал о важности просветительской работы касательно указанных тем и роли телевизионных каналов в этом направлении.
Выступая на тему "Роль аудиовизуальных медиа в борьбе с торговлей людьми", сотрудник Совета Айхан Садыглы обратил внимание на необходимость усиления пропагандистской и просветительской работы в борьбе с торговлей людьми, и создания и демонстрации с этой целью различных социальных роликов, короткометражных фильмов и программ. Он также подробно проинформировал об обстоятельствах, при которых не допускается распространение информации и разглашение источника информации.
Далее круглый стол продолжил свою работу темой "Борьба с распространением недостоверной и искаженной информации – "fake news" в аудиовизуальных медиа". Айхан Садыглы заявил, что борьба с распространением ложной и искаженной информации должна быть одним из приоритетов для аудиовизуальных медиа. Говоря о важной роли медиаграмотности в этой сфере, он добавил, что отсутствие медиаграмотности снижает возможность выбирать правдивое в условиях обилия информации. Хотя медиаграмотность является важной для всех возрастных категорий, особенно важно в этом направлении просвещение несовершеннолетних, подростков и молодежи.
Затем сотрудник Совета Камран Алиев проинформировал участников о внесенных дополнениях в Кодекс Азербайджанской Республики "Об Административных Правонарушениях" в связи с нарушением закона "О Медиа" и возможных санкционных мерах.
Сотрудники региональных телевизионных каналов обратились к работникам Совета с вопросами, связанными с  созданием передач на указанные темы, освещением деликатных тем, а также с особенностями детских передач и получили соответствующие разъяснения. Далее представители Совета также ответили на вопросы касающиеся организации специальных просветительских программ на эти темы, публикации социальных роликов и предоставлении в Совет отчетов об этих программах.