“Ümummilli Lider Heydər Əliyevin media siyasəti və müasir Azərbaycan mediası” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
8 may 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş "Ümummilli Lider Heydər Əliyevin media siyasəti və müasir Azərbaycan mediası" mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
Dövlət Himninin səsləndirilməsindən sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov qeyd etmişdir ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev medianın işini, jurnalist əməyini daim yüksək qiymətləndirmiş, jurnalist peşəsinə hər zaman dərin hörmət bəsləmiş, mətbuat işçiləri ilə yaxın təmasda olmuş, onların problemləri ilə maraqlanmış və heç vaxt köməyini əsirgəməmişdir. O vurğulamışdır ki, Ümummilli Liderin siyasətini və ənənələrini müasir dövrün tələblərinə uyğun uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev medianın inkişafına əlverişli şərait yaradılmasını dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirmiş, bu böyük etimad media nümayəndələrinin də öz peşəkar missiyalarını həyata keçirməkdə məsuliyyətini artırmışdır.
Ümummilli Liderin demokratiyanın mühüm prinsiplərindən olan söz və məlumat azadlığına, eləcə də medianın inkişafına diqqət və qayğısından bəhs edən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov bildirmişdir ki, məhz Ulu Öndərin 1998-ci ildə senzuranın ləğv edilməsi haqqında məlum fərmanından sonra bir sıra qanunvericilik aktları qəbul olunmuş, Avropa standartlarına uyğun müstəqil tənzimləyici qurum olan Şura yaradılmış, televiziya və radio yayımının tənzimlənməsi sferası tam yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı və audiovizual media bazarında münbit şəraitin yaranması yeni televiziya və radio yayımçılarının yaranmasına və bu sahənin yeni formaya qədəm qoymasına imkan yaratmışdır.
Konfransda çıxış edən YAP Sədrinin müavini - Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov bildirmişdir ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə milli etimad əsasında - xalqın iradəsi ilə hakimiyyətə gəlməsindən sonra bütün istiqamətlərdə olduğu kimi, media sahəsində də islahat xarakterli məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilmiş, bu istiqamətdə əsaslı - müsbət dəyişikliklər baş vermişdir. Xüsusilə vurğulanmışdır ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Zəfər yürüşünə çıxan igid əsgər və zabitlərimizin unudulmaz qəhrəmanlıqları ilə yanaşı, arxa cəbhədə - ideoloji və təbliğat müstəvisində mübarizə aparan dəyərli qələm sahibləri - vətənpərvər və peşəkar jurnalistlərimiz Azərbaycanın mənafelərini qətiyyətlə qorumuş, həqiqi reallıqları beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaqla erməni yalanlarını ifşa etmişlər.
Giriş nitqlərindən sonra "Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan mediası" adlı videoçarx nümayiş olunmuşdur. Daha sonra panel sessiya işinə başlamışdır.
Panel sessiyada moderatorluq edən "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin sədrinin müavini Rafiq Həşimov Ulu Öndərin siyasi iradəsi və böyük səyləri nəticəsində Azərbaycanda plüralizmi, söz və məlumat azadlığını məhdudlaşdıran süni maneələrin aradan qaldırıldığını qeyd etmişdir.
Panel sessiyada çıxış edən Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu Heydər Əliyev siyasətində media azadlığı və kütləvi siyasi şüur məsələsinə toxunmuş, Azərbaycanda media azadlığının konstitusion əsaslarından bəhs edərək medianı ictimai rəyi formalaşdıran universal vasitə kimi qiymətləndirmişdir.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid öz çıxışında bildirmişdir ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli jurnalistikamızın inkişafı sahəsində ən böyük tarixi xidmətlərindən biri 1998-ci ildə KİV üzərində senzuranın tamamilə ləğv edilməsi idi. O, əlavə etmişdir ki, Ulu Öndərimiz cəmiyyətdə jurnalistlərə münasibətin formalaşmasında mühüm rol oynamış, bütün ölkə jurnalistləri Heydər Əliyevi təkcə ölkə başçısı kimi deyil, həm də bir dost, onların zəhmətinə qiymət verən yaxın sirdaş kimi qəbul etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının üzvü Telli Pənahqızı Heydər Əliyevin görkəmli lider və vətəndaş kimi atdığı addımların müstəqil Azərbaycanın güclənməsində, eləcə də savadlı, peşəkar və xalqını sevən gənclərin, o cümlədən peşəkar jurnalistlərin yetişməsində vacib rol oynadığını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırmşdır.
"Xalq qəzeti"nin baş redaktoru Əflatun Amaşov vurğulamışdır ki, Ümummilli Lider tərəfindən mətbuat orqanlarının azad fəaliyyətinə yaradılan şərait, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlər ölkədə fikir plüralizminin genişləndirilməsinə, söz və fikir azadlığının qorunması sahəsində əsaslı irəliləyişlərə şərait yaratmışdır.

Состоялась конференция на тему “Медийная политика Общенационального лидера Гейдара Алиева и современные азербайджанские медиа”
8 мая 2023 года Агентство по Развитию Медиа Азербайджанской Республики и Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики совместно провели конференцию на тему "Медийная политика Общенационального лидера Гейдара Алиева и современные азербайджанские медиа", посвященную 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
После исполнения государственного гимна память Общенационального лидера Гейдара Алиева и шахидов Отечественной войны почтили минутой молчания.
Выступая на конференции со вступительным словом, исполнительный директор Агентства по Развитию Медиа Ахмед Исмаилов отметил, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил работу медиа, журналистский труд, всегда глубоко уважал профессию журналиста, поддерживал тесный контакт с работниками прессы, интересовался их проблемами и оказывал всяческую поддержку.
Он подчеркнул, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, успешно продолжающий политику и традиции Общенационального лидера в соответствии с требованиями современности, определил создание благоприятных условий для развития медиа как одно из приоритетных направлений государственной политики, это большое доверие еще больше повысило ответственность представителей медиа в реализации своей профессиональной миссии.
Говоря о внимании и заботе Общенационального лидера к свободе слова и информации, которые являются важнейшими принципами демократии, а также к развитию медиа, председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров отметил, что именно после известного указа великого лидера об отмене цензуры в 1998 году был принят ряд законодательных актов, в соответствии с европейскими стандартами был создан независимый регулирующий орган, которым является Совет, сфера регулирования телевизионного и радиовещания перешла на совершенно новый этап развития.
Развитие информационно-коммуникационных технологий и создание благоприятных условий на рынке аудиовизуальных медиа способствовали появлению новых телевизионных и радиовещателей и переходу этой отрасли в новую форму.
Выступая на конференции, заместитель председателя Партии "Йени Азербайджан" - руководитель Центрального Аппарата партии Таир Будагов отметил, что после прихода на основе национального доверия и по настоянию народа к власти великого лидера Гейдара Алиева в 1993 году, в сфере медиа, как и во всех сферах страны, были приняты целенаправленные меры и в этом направлении произошли позитивные изменения.
Особо было подчеркнуто, что наряду с незабываемым героизмом наших отважных солдат и офицеров, одержавших под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева славную Победу, служители пера, сражавшиеся в тылу – на идеологическом и пропагандистском поприще, наши профессиональные журналисты-патриоты решительно защищали истинные интересы Азербайджана, доводили реалии до международного сообщества, тем самым разоблачали армянскую ложь.
После выступлений был продемонстрирован видеоролик "Общенациональный лидер Гейдар Алиев и азербайджанские медиа". Затем панель приступила к работе.
Модератор панельной сессии, заместитель председателя ЗАО "Азербайджанское телевидение и радиовещание" Рафиг Гашимов отметил, что благодаря политической воле и большим усилиям великого лидера в Азербайджане были устранены искусственные барьеры, ограничивающие плюрализм, свободу слова и информации.
Депутат Милли Меджлиса Хикмет Бабаоглы, выступая на панельной сессии, затронул вопрос свободы медиа и массового политического сознания в политике Гейдара Алиева, рассказал о конституционных основах свободы медиа в Азербайджане и оценил медиа как универсальный инструмент формирования общественного мнения.
Председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид в своем выступлении отметил, что одной из величайших исторических заслуг великого лидера Гейдара Алиева в развитии национальной журналистики было полное снятие цензуры со всех медиа в 1998 году. Он добавил, что наш Общенациональный лидер сыграл важную роль в формировании отношения к журналистам в обществе, журналисты всей страны воспринимали Гейдара Алиева не только как главу страны, но и как друга, близкое доверенное лицо, который ценил их труд.
Член Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Телли Панахкызы довела до сведения участников конференции, что шаги, предпринятые Гейдаром Алиевым как выдающимся лидером и гражданином, сыграли важную роль, как в укреплении независимого Азербайджана, так и в воспитании грамотной, профессиональной и любящей свой народ молодежи, в том числе профессиональных журналистов.
Главный редактор "Халг гязети" ("Народная газета") Афлатун Амашов подчеркнул, что условия, созданные Общенациональным лидером для свободной деятельности органов печати, меры, принятые в направлении совершенствования законодательной базы, способствовали расширению плюрализма мнений в стране, существенному прогрессу в области защиты свободы слова и выражения мнений.