Reklamı qadağan olunmuş tibbi xidmətlə bağlı reklam materiallarının yayımlanmasına görə bir sıra audiovizual media subyektlərinə xəbərdarlıq edildi
01 may 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda "İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə fəaliyyətinə dair 2024-cü ilədək Tədbirlər Planı"na uyğun olaraq hər iki orqan tərəfindən reklam yayımları ilə bağlı həyata keçirilən monitorinqlərin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasına ünvanlanmış müraciətlərə əsasən həyata keçirilmiş audiovizual proqramlarının monitorinqi nəticəsində bir sıra televiziya redaksiyalarının efirində "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 29.5-ci maddəsinin tələbinin (hamiləliyin süni yolla pozulması və süni mayalanma üzrə tibbi xidmətin reklamı qadağandır) pozulması faktları qeydə alınmışdır. Belə ki, 25 aprel, 26 aprel və 27 aprel 2023-cü il tarixlərində "Xəzər TV", 28 mart, 04 aprel və 26 aprel 2023-cü il tarixlərində "ATV", 28 mart 2023-cü il tarixində "ARB", 10 mart 2023-cü il tarixində "Dünya TV" televiziya redaksiyalarının efirində süni mayalanma üzrə tibbi xidmətin reklamına yol verilməsi halları aşkarlanmışdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Xəzər TV" MMC-yə, "Azad Azərbaycan" Müstəqil Tele-radio Kompaniyasına, "ARB 24" MMC-yə, "Dünya" Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti Redaksiyasına bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə ciddi inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

Ряду аудиовизуальных медиа субъектов было сделано предупреждение за размещение рекламных материалов, связанных с медицинскими услугами, реклама которых запрещена
01 мая 2023 года состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики в онлайн формате.
На заседании были обсуждены результаты мониторинга рекламных трансляций, проводимого Государственной Службой по Антимонопольному Контролю и Надзору за Потребительским Рынком и Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики в соответствии с "Планом мероприятий по совместной деятельности Государственной Службы по Антимонопольному Контролю и Надзору за Потребительским Рынком при Министерстве Экономики и Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики до 2024 года".
В результате мониторинга аудиовизуальных программ, проведенного на основании обращений, адресованных Государственной Службой по Антимонопольному Контролю и Надзору за Потребительским Рынком в Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики, были выявлены факты нарушения требования статьи 29.5 (запрещена реклама медицинских услуг по искусственному прерыванию беременности и искусственному оплодотворению) Закона Азербайджанской Республики "О Рекламе". Так, были выявлены случаи рекламы медицинских услуг по искусственному оплодотворению в эфире телевизионных каналов "Xazar TV" - 25 апреля, 26 апреля и 27 апреля 2023 года, "ATV" - 28 марта, 04 апреля и 26 апреля 2023 года, "ARB" 28 марта 2023 года, "Dunya TV"- 10 марта 2023 года.
После проведенных обсуждений Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики вынес предупреждение ООО "Xazar TV", независимой телерадиокомпании "Azad Azərbaycan", ООО "ARB 24" и независимой телерадиокомпании "Dunya" о том, что в случае повторения подобной ситуации, в их отношении будут применены серьезные административные санкции.