Audiovizual Şuranın nümayəndələri Serbiyada keçirilən üçtərəfli təcrübə mübadiləsi proqramının növbəti mərhələsində iştirak etmişlər
15-19 iyun 2026-ci il tarixlərində Serbiya Respublikasının paytaxtı Belqrad şəhərində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Serbiya Respublikasının Elektron Media üzrə Tənzimləyici Qurumu (REM) və Türkiyə Respublikasının Radio və Televiziya Ali Şurası (RTÜK) arasında üçtərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində təcrübə mübadiləsi proqramının növbəti mərhələsi həyata keçirilmişdir.
Təşkil edilən təcrübə mübadiləsi proqramının əsas məqsədi audiovizual media sahəsində Azərbaycan, Türkiyə və Serbiya arasında üçtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, yayım fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılması, qlobal video paylaşım platformalarının, o cümlədən sosial medianın inkişafı fonunda audiovizual media sahəsində yaranan yeni çağırışların müzakirəsi, rəqəmsal media xidmətlərinin təşviqi məsələləri ətrafında təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaq olmuşdur. 5 gün davam edən görüşdə Audiovizual Şuranı sədrin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə və Şura aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Törəxanım Zeynallı təmsil etmişlər.
Təcrübə mübadiləsi proqramı çərçivəsində Azərbaycanda, Serbiyada və Türkiyədə tənzimləyici qurumların fəaliyyəti, media qanunvericiliyi, audovizual medainın cari vəziyyəti, lisenziyalaşdırma, monitorinq, nəzarət funksiyalarının həyata keçirilməsində müasir çağırışlar ətrafında məlumat və təcrübə mübadiləsi aparılmış, Serbiyanın regional ictimai yayımçısı olan Voyvodina İctimai Radio və Televiziyasına, televiziya və radio yayımının həyata keçirilməsində istifadə olunan Avala Qülləsinə, infrastruktur operatoru olan “Yayım Texnologiyaları və Kommunikasiya” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə səfərlər təşkil olunmuş, Serbiyada yayım sektorunun cari vəziyyəti haqqında geniş məlumatlar əldə edilmişdir.
Proqram çərçivəsində keçirilən sessiya və müzakirələr media tənzimlənməsi sahəsində müasir beynəlxalq yanaşmalarla tanış olmaq, qabaqcıl təcrübələri öyrənmək və rəqəmsal media mühitində tətbiq olunan yeni mexanizm və qlobal çağırışları izləmək baxımından əhəmiyyətli olmuş, media savadlılığı, audiovizual mediada nifrət nitqinə qarşı mübarizə və uşaqların hüquqlarının qorunması mövzularında fikir mübadiləsinin aparılması və qarşılıqlı təcrübədən istifadə baxımından mühüm rol oynamışdır.
Təcrübə mübadiləsi proqramının növbəti, 4-cü mərhələsinin 2027-ci ildə RTÜK-ün təşkilatçılığı ilə Türkiyədə keçiriləcəyi barədə razılıq əldə olunmuşdur.

Representatives of the Audiovisual Council participated in the next phase of the trilateral expert exchange program held in Serbia
On June 15-19, 2026, the next stage of the expert exchange program has been implemented in Belgrade, the capital of the Republic of Serbia within the framework of trilateral cooperation among the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, the Regulatory Authority for Electronic Media of the Republic of Serbia (REM), and the Radio and Television Supreme Council of the Republic of Türkiye (RTÜK).
The main goal of the expert exchange program was to develop trilateral cooperation among Azerbaijan, Türkiye, and Serbia in the field of audiovisual media, to discuss as well as to exchange experiences and views on licensing of broadcasting activities, emerging challenges in the audiovisual media sector in the context of the growth of global video-sharing platforms and social media, promotion of digital media services. The Audiovisual Council was represented at the program by Hashim Alimammadzade, assistant to the Chair, and Torakhanim Zeynalli, leading advisor of the Legal and International Cooperation Department of the Council's Office.
As a part of the program, the participants exchanged views and experiences on regulatory authorities' activities, media legislation, the current state, licensing, monitoring and content analysis of audiovisual media. In addition, visits were organized to the Vojvodina Public Radio and Television – the regional public broadcaster of Serbia, the Avala Tower – the national broadcasting tower complex, and the infrastructure operator "Broadcasting Technologies and Communications" Limited Liability Company, and extensive information was provided about the current state of broadcasting in Serbia.
The sessions and discussions were fruitful in getting acquainted with modern international approaches to media regulation, studying best practices, new mechanisms, and global challenges in the digital media environment, and contributed to exchanging views and using experience on media literacy, combating hate speech, and protecting children's rights in audiovisual media.
It was agreed that the 4th stage of the expert exchange program will be organized by RTÜK in Türkiye in 2027.