Yayım Şurası tərəfindən İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin baş direktoru seçilmişdir
25 may 2026-cı il tarixində İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin baş direktorunun seçilməsi ilə bağlı İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Yayım Şurasının iclası keçirilmişdir. Baş direktor vəzifəsinə namizədlərin sənəd qəbulu prosesi cari ilin 27 aprel tarixindən 8 may tarixinədək Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən həyata keçirilmişdir. Daha sonra həmin sənədlər İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Yayım Şurasına təqdim olunmuşdur.
İlk olaraq iclasın katibi və səslərin sayılması üçün komissiya seçilmiş, prosedur qaydaları ilə bağlı məlumat verilmişdir. İclasın əvvəlində bir namizədin (Əliyeva İlahə Xudu qızı) öz namizədliyini geri götürməsi haqqında ərizəsi qəbul olunmuş və onun adı namizədlər siyahısından çıxarılmışdır.
Bundan sonra namizədlər iclasa dəvət olunmuş, onların hamısı baş direktor vəzifəsinə seçiləcəkləri təqdirdə ictimai yayımçının fəaliyyətində nə dəyişiklik və yeniliklər tətbiq edəcəkləri ilə bağlı konsepsiyaları və proqramları barədə ümumi məlumat vermişlər. Həmçinin, namizədlər Yayım Şurasının üzvlərinin suallarını cavablandırmışlar.
Bütün namizədlərin çıxışından sonra səsvermə keçirilmişdir. Birbaşa və gizli səsvermənin nəticələrinə görə Qasımov Balakişi Ələkbər oğlu 4 il müddətinə İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin baş direktoru vəzifəsinə seçilmişdir.
İclasda Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının, Medianın İnkişafı Agentliyinin, habelə İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin məsul şəxsləri müşahidəçi kimi iştirak etmişlər.

The Director General of the Public Television and Radio Broadcasting Company has been elected by the Broadcasting Council
On 25 May, 2026 the Broadcasting Council of the Public Television and Radio Broadcasting Company held meeting on the election of the Director General. The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan received application documents from candidates for the position of Director General from 27 April to 8 May of the current year. The documents were subsequently presented to the Broadcasting Council of the Public Television and Radio Broadcasting Company.
The meeting commenced with the election of a secretary and a commission responsible for counting the votes, followed by the presentation of the procedural rules. At the beginning of the meeting, the request submitted by one of the candidates, Ilaha Aliyeva, to withdraw her candidacy was accepted, following which her name was removed from the list of candidates.
The candidates were then invited to the meeting, where they presented their concepts and programs, outlining the changes and innovations they would introduce to the activities of the public broadcaster if elected Director General. They also responded to questions from members of the Broadcasting Council.
Following the presentations of all candidates, a secret voting was held, resulting in the unanimous election of Balakishi Gasimov as Director General of the Public Television and Radio Broadcasting Company for a four-year term.
Responsible representatives of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, the Media Development Agency, as well as the Public Television and Radio Broadcasting Company attended the meeting as observers.