Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün mediada uşaq hüquqlarının qorunması ilə bağlı seminar təşkil olunmuşdur
28 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün növbəti maarifləndirici seminar-təlim təşkil etmişdir.
Seminarın əvvəlində çıxış edən BDU-nun Beynəlxalq jurnalistika və informasiya kafedrasının müdiri Aynur Nəsirova cari il ərzində dördüncüsü təşkil edilən təlim-seminarın əhəmiyyətindən bəhs etmişdir. O bildirmişdir ki, hər tədris ili üzrə bir neçə dəfə təşkil edilən görüşlərə tələbələr tərəfindən maraq yüksəkdir. Hər dəfə yeni və aktual mövzuların seçilməsi isə tələbələrdə xüsusi diqqət və iştiraka təşəbbüs yaradır.
Daha sonra Audiovizual Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə qurumun fəaliyyət istiqamətləri, qanunvericilik çərçivəsində icra etdiyi işlər, o cümlədən audiovizual sahədə media subyektlərinin maarifləndirilməsi istiqamətində mütəmadi görülən işlər, hədəflər barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Seminarın növbəti hissəsində Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Mediada uşaq hüquqlarının müdafiəsi: hüquqi və etik yanaşmalar" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etmişdir. O, tələbələrə ümumilikdə audiovizual məzmunda həssas yanaşılmalı məsələlər barədə məlumat vermiş, qanunvericilik, hüquqi tənzimləmə mexanizmlərindən danışmış, həmçinin bir sıra nümunələrlə auditoriyaya geniş izah etmişdir. Daha sonra A.Sadıqlı uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində son dövrlər qəbul edilmiş qanunvericilik normalarının əhəmiyyətindən də bəhs etmişdir.

A seminar on the protection of children's rights in the media was organized for students of the Faculty of Journalism
On April 28, 2026 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan organized awareness-raising training seminar for students of the Faculty of Journalism at Baku State University (BSU).
Opening the seminar, Aynur Nasirova, head of the department of international journalism and information at Baku State University, emphasized the importance of the training seminar, the fourth to be organised this year. He stated that the selection of new and topical issues for each session creates particular interest and encourages active participation among students.
Then, Aykhan Sadigly, chief advisor at the Legal and International Cooperation Department of the Audiovisual Council, gave a presentation on "Protection of Children's Rights in the Media: Legal and Ethical Approaches". He provided students with general information on issues that require a sensitive approach in audiovisual content, discussed legislation and legal regulatory mechanisms, and offered detailed explanations to the audience through examples. Aykhan Sadigly also spoke about the importance of recently adopted legal norms aimed at protecting children's rights.