Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün mediada uşaq hüquqlarının qorunması ilə bağlı seminar təşkil olunmuşdur
28 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün növbəti maarifləndirici seminar-təlim təşkil etmişdir.
Seminarın əvvəlində çıxış edən BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekan müavini Samir Xalidoğlu cari il ərzində dördüncüsü təşkil edilən təlim-seminarın əhəmiyyətindən bəhs etmişdir. O bildirmişdir ki, hər tədris ili üzrə bir neçə dəfə təşkil edilən görüşlərə tələbələr tərəfindən maraq yüksəkdir. Hər dəfə yeni və aktual mövzuların seçilməsi isə tələbələrdə xüsusi diqqət və iştiraka təşəbbüs yaradır.
Daha sonra Audiovizual Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə qurumun fəaliyyət istiqamətləri, qanunvericilik çərçivəsində icra etdiyi işlər, o cümlədən audiovizual sahədə media subyektlərinin maarifləndirilməsi istiqamətində mütəmadi görülən işlər, hədəflər barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Seminarın növbəti hissəsində Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Mediada uşaq hüquqlarının müdafiəsi: hüquqi və etik yanaşmalar" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etmişdir. O, tələbələrə ümumilikdə audiovizual məzmunda həssas yanaşılmalı məsələlər barədə məlumat vermiş, qanunvericilik, hüquqi tənzimləmə mexanizmlərindən danışmış, həmçinin bir sıra nümunələrlə auditoriyaya geniş izah etmişdir. Daha sonra A.Sadıqov uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində son dövrlər qəbul edilmiş qanunvericilik normalarının əhəmiyyətindən də bəhs etmişdir.

A seminar on the protection of children's rights in the media was organized for students of the Faculty of Journalism
28.04.2026 18:30
On April 28, 2026 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan organized awareness-raising training seminar for students of the Faculty of Journalism at Baku State University (BSU).
Opening the seminar, Samir Khalidoglu, Deputy Dean of the Faculty of Journalism of BSU, emphasized the importance of the training seminar, the fourth to be organised this year. He stated that the selection of new and topical issues for each session creates particular interest and encourages active participation among students.
Afterwards, Hashim Alimammadzade, assistant to the Chairperson of the Audiovisual Council, provided an overview of the Council’s key areas of activity, the work carried out within the legislative framework, as well as initiatives aimed at raising awareness among media entities operating in the audiovisual media landscape.
Then, Aykhan Sadigly, chief advisor at the Legal and International Cooperation Department of the Audiovisual Council, gave a presentation on "Protection of Children's Rights in the Media: Legal and Ethical Approaches". He provided students with general information on issues that require a sensitive approach in audiovisual content, discussed legislation and legal regulatory mechanisms, and offered detailed explanations to the audience through examples. Aykhan Sadigly also spoke about the importance of recently adopted legal norms aimed at protecting children's rights.
The seminar, held in an interactive format, concluded with a Q&A session addressing numerous questions from the students, along with explanations and discussions of real cases.