Audiovizual Şuranın 2026-cı ildə ilk iclası keçirilmiş, 2 yeni lisenziya verilmiş, 1 lisenziya ləğv olunmuş, 3 televiziya və 1 radio kanalının yayımının 3 saatlıq müvəqqəti dayandırılması haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur
09 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının cari il üçün ilk iclası keçirilmişdir. İclasda müxtəlif məsələlər müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq "Azercell Telekom" MMC-nin audiovizual media fəaliyyəti üçün lisenziyaların verilməsi ilə bağlı müraciətinə baxılmışdır. Təqdim olunmuş sənədlərin və iqtisadi əsaslandırmanın yoxlanılması, habelə yerində keçirilmiş baxışın nəticələri əsasında Audiovizual Şura xidmət adı "Kinon" olmaqla "Azercell Telekom" MMC-yə universal platforma operatoru və sifarişli yayım xidməti provayderi lisenziyalarının verilməsi haqqında müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.
Bundan sonra, iclasda "Neftçi TV" kanalının fəaliyyəti müzakirə olunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, aldığı peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı lisenziyasına uyğun olaraq son 1 il ərzində birbaşa internet üzərindən davamlı yayım apara bilməyən "Neftçi TV" kanalı ilə bağlı Audiovizual Şura tərəfindən "Neftçi Media" MMC-yə bir neçə dəfə bildiriş verilmiş, xəbərdarlıq olunmuşdur. Nəticədə "Neftçi Media" MMC yayım apara bilmədiyi üçün lisenziyanın ləğvi məqsədilə Audiovizual Şuraya müraciət etmişdir. Lisenziya sahibinin müraciətini nəzərə alaraq Audiovizual Şura "Neftçi TV" kanalı üçün "Neftçi Media" MMC-yə verdiyi peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı lisenziyasını ləğv etmişdir.
İclasda, daha sonra, keçən ilin sonlarında bir sıra televiziya və radio kanallarında baş vermiş reklam qanunvericiliyinin pozulması halları nəzərdən keçirilmişdir. Audiovizual Şuranın mütəxəssislərinin apardıqları araşdırmalar, müvafiq orqanlara göndərilən sorğulara cavablar nəticəsində pozuntular təsbit olunmuş və Şura üzvlərinin yekdilliklə qəbul etdikləri qərarlara əsasən həmin yayımçılara 3 saatlıq yayımın dayandırılması sanksiyası tətbiq olunmuşdur:
- 14 noyabr 2025-ci il tarixdə "Dünya TV" kanalında yayımlanan "Alo doktor" proqramı zamanı reklam materialında bəzi müalicə üsullarının peşəkar səviyyədə yalnız reklam olunan tibb müəssisəsində mövcudluğu barədə yanlış məlumatlar təqdim olunaraq haqsız reklama yol verilmiş və "Reklam haqqında" Qanunun 6-cı maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Audiovizual Şuranın qərarı ilə 15 yanvar 2026-cı il tarixdə saat 21.00-dan saat 24.00-dək "Dünya TV" televiziya kanalının yayımı 3 saatlıq dayandırılacaqdır.
- 27 noyabr 2025-ci il tarixdə "MTV" kanalında yayımlanan "Çıxış yolu" proqramı zamanı reklam materialında bütün xəstəliklərin təbii üsulla müalicəsinin yalnız reklam olunan tibb müəssisəsində mümkün olması haqqında yanlış məlumatlar təqdim olunaraq haqsız reklama yol verilmiş və "Reklam haqqında" Qanunun 6-cı maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Audiovizual Şuranın qərarı ilə 15 yanvar 2026-cı il tarixdə saat 15.00-dan saat 18.00-dək "MTV" televiziya kanalının yayımı 3 saatlıq dayandırılacaqdır.
- 3 dekabr 2025-ci il tarixdə, "Space FM" radio kanalının efirində yayımlanan "Radio diaqnoz" proqramında həkimə aid reklam zamanı həmin həkimin №1 olması haqqında yanlış məlumatlar təqdim olunaraq haqsız reklama yol verilmiş və "Reklam haqqında" Qanunun 6-cı maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Audiovizual Şuranın qərarı ilə 15 yanvar 2026-cı il tarixdə saat 18.00-dan saat 21.00-dək "Space FM" radio kanalının yayımı 3 saatlıq dayandırılacaqdır.
İclasda, ən son, keçən ilin 25 dekabr tarixində "Space TV" kanalında yayımlanan "Gəl, danış" proqramında aparıcının çıxışı müzakirə olunmuşdur. Şura üzvlərinin ümumi fikrinə əsasən yayım zamanı aparıcı tərəfindən mənşə ayrı-seçkiliyi təbliğ olunmuş və "Media haqqında" Qanunun 14.1.4-cü maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. "Space TV" kanalına bu istiqamətdə (ayrı-seçkiliyin təbliği hallarına yol verilməsi) keçən il ərzində xəbərdarlıq elan olunduğu nəzərə alınaraq Audiovizual Şura bu dəfə "Space TV" televiziya kanalının yayımının 14 yanvar 2026-cı il tarixdə saat 12:00-dan saat 15:00-dək 3 saatlıq dayandırılması barədə qərar vermişdir.

The Audiovisual Council held its first meeting in 2026, during which 3-hours broadcasting suspension imposed on 3 television and 1 radio channels, 2 new licenses were granted, 1 license was revoked
On January 09, 2026 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held its first meeting of the year, during which a number of issues were discussed.
Firstly, the application submitted by "Azercell Telekom" LLC regarding the issuance of licenses for audiovisual media activities was reviewed. Based on the results of the review of the submitted documents and economic justification, as well as the results of the on-site inspection, the Audiovisual Council has approved the issuance of license of universal platform operator and license of on-demand media service provider to "Azercell Telekom" LLC under the service name "Kinon".
The meeting then proceeded with a discussion on the activities of "Neftchi TV" channel. It was noted that "Neftchi TV", operating under the license of platform broadcaster not performing satellite transmission, had failed to ensure continuous internet broadcasting over the past year. Despite several notifications and warnings issued by the Audiovisual Council, "Neftchi Media" LLC was unable to resume broadcasting and therefore appealed to the Council requesting the revocation of the relevant license. Taking into account the application submitted by the license holder, the Audiovisual Council revoked the license of "Neftchi Media" LLC for the "Neftchi TV" channel.
The meeting then reviewed cases of violations of advertising legislation that occurred on a number of television and radio channels at the end of last year. Following investigations conducted by the Audiovisual Council’s experts and responses from the relevant authorities, violations were confirmed. Based on the decisions unanimously made by the Council members, a 3-hour suspension of broadcasting has been imposed on the respective broadcasters:
- On November 14, 2025 the program "Alo, Doctor" broadcast on "Dunya TV" contained advertising that provided inaccurate information regarding the availability of some medical treatments as professionally offered exclusively at the advertised medical institution. This constituted a violation of the requirements of Article 6 of the Law "On Advertising". By the decision of the Audiovisual Council, the broadcasting of "Dunya TV" will be suspended for 3 hours from 21:00 to 24:00 on January 15, 2026.
On November 27, 2025 the program "Chihish yolu" ("Way out") broadcast on the "MTV" channel, contained advertising that provided inaccurate information that all diseases could only be treated naturally at the advertised medical institution. This constituted a violation of the requirements of Article 6 of the Law "On Advertising". By the decision of the Audiovisual Council, the broadcasting of "MTV" television channel will be suspended for 3 hours from 15:00 to 18:00 on January 15, 2026.
- On December 03, 2025, the program "Radio Diagnoz" broadcast on "Space FM" contained advertising that falsely claimed a doctor to be No.1. This constituted a violation of the requirements of Article 6 of the Law "On Advertising". By the decision of the Audiovisual Council, the broadcasting of "Space FM" will be suspended for 3 hours from 18:00 to 21:00 on January 15, 2026.
Finally, the meeting discussed the program "Gel, danısh" ("Come and talk") broadcast on "Space TV" on December 25, 2025 focusing on the host’s (the presenter) statements. According to the opinion of the Council’s members, the host promoted discrimination based on origin during the broadcast, in violation of the requirements of Article 14.1.4 of the Law "On Media". Considering that "Space TV" had previously been warned last year for promoting discrimination, the Audiovisual Council has decided to suspend broadcast of "Space TV" for 3 hours, from 12:00 to 15:00 on January 14, 2026.