Audiovizual Şura ailə institutunu nüfuzdan salan informasiya yayımlanmasına görə “MTV” kanalına xəbərdarlıq etmişdir
17 dekabr 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmişdir. İclasda "MTV" kanalının efirində baş vermiş pozuntu halı müzakirə olunmuşdur.
"MTV" kanalının efirində 28.11.2025 tarixdə, saat 10:04-11:54 arası yayımlanan "Xoş sabah" proqramında ailə həyatının görünən və görünməyən tərəfləri, qadın-kişi münasibətlərindəki çətinliklər, müasir ailələrə təsir edən sosial basqılar, rolların dəyişməsi mövzuları müzakirə edilmişdir. Proqramda iştirak edən qonaqlardan biri "İnsanlar düşünürlər ki boşanma ay pisdir, xaosdur. İnkişaf deməkdir. Nə mənada? Qadınların hüquqları artmağa başladıqca özünü ifadə etmək, inkişaf başladı. Yəni mən də insanam. Mən də sənin qədər, sənin duyduğun qədər, sənin kimi mənim də ehtiyaclarım var. Ortaya çıxmağa başladı. Qadın hüquqları artıqca, boşananların sayı artmağa başladı. Bu da inkişafı göstərir, əslində cəmiyyətdə. Sivilizasiya inkişaf etməyə başlayıb və bütün sivilizasiyalar məhz xaos üzərindən olur. Boşanma pis bir şey deyil. Boşanma o deməkdir ki, insanlar artıq fərqindədir ki, əvvəllər dözərək yaşayırdılar, şiddətə dözürdülər, susurdular hər bir şeyə. Bu gün o söhbət yoxdur artıq. Bu gün artıq insanlar necə deyərlər, partnyorluğa önəm verirlər, birlikdə yaşamağa." ifadələrini işlətməklə öz mövqeyini ifadə etmişdir. Digər bir qonaq isə, buna cavab olaraq "Bu inkişaf deyil, əxlaqsızlıqdır" ifadəsindən istifadə etmişdir. Boşanmanın inkişaf kimi təqdim edilməsi və ya tam əksinə olaraq bunun əxlaqsızlıq adlandırılması, ümumən isə, redaksiya nümayəndəsinin (bu halda, aparıcının) belə fikirlərə zəruri müdaxilə etməməsi Audiovizual Şuranın monitorinq mütəxəssisləri tərəfindən qanunvericilik pozuntusu kimi qeydə alınmış, zəruri prosedurlara uyğun olaraq araşdırma aparılmış, hüquqşünaslar tərəfindən pozuntu faktı təsbit olunmuşdur.
İclas zamanı Audiovizual Şura üzvləri məsələni ətraflı müzakirə etmişlər. Qeyd olunmuşdur ki, boşanma haqqında danışmaq, müzakirələr keçirmək olar, amma boşanmanın "inkişaf" kimi təqdim olunması, digər tərəfdən, boşanmanın əxlaqsızlıqla eyniləşdirilməsi qəbuledilməzdir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 17-ci maddəsində açıq bəyan edilir ki, ailə cəmiyyətin əsas özəyidir və dövlətin himayəsindədir. Azərbaycan Respublikasının Ailə Məcəlləsində boşanma hüququ tanınır, amma boşanma müsbət sosial dəyər kimi təqdim edilmir və ailənin qorunması prioritet hesab olunur. Audiovizual Şuranın üzvləri tərəfindən "boşanmaq inkişafdır" ifadəsi Ailə Məcəlləsinin, habelə "Media haqqında" və "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunların bir sıra müddəalarının məqsəd və ruhuna zidd mesaj kimi qiymətləndirilmiş, qeyd olunan yayımla bağlı "MTV" kanalına ciddi xəbərdarlıq olunmuşdur.
Audiovizual Şura bir daha bütün yayımçıları qanunvericiliyin tələblərinə ciddi əməl etməyə, redaksiya nəzarətini gücləndirməyə, yayım zamanı ictimai dəyərlərə hörmət etməyə, həssas mövzularda, xüsusilə ailə, uşaq, nikah mövzularında diqqətli olmağa çağırır.

The Audiovisual Council has issued a warning to the “MTV” channel for broadcasting content that undermines the family institution
On December 17, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting to discuss a recent violation on the "MTV" channel.
During the "Hosh sabah" ("Good morning") program broadcast on the "MTV" channel on December 9, 2025 discussions were held on the visible and invisible aspects of family life, challenges in men-women relationships, social pressures affecting modern families, and the changing roles within the family. One of the guests participating in the program expressed her position about divorces stating that it is development. In response, another guest stated: "This is not development; it is immorality". The presentation of divorce as either a form of development or immorality, and the failure of the channel's representative (in this case, the host) to intervene appropriately in such statements, was recorded by the Audiovisual Council's monitoring specialists as a violation of the legislation. Following the established procedures, the matter was reviewed, and the Council’s legal experts confirmed the violation.
During the meeting, the members of the Audiovisual Council discussed the matter in detail. While it is possible to talk about divorce and hold discussions on the topic, it was noted that presenting divorce as "development", or on the other hand, equating divorce with immorality is unacceptable. It was further underlined that Article 17 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan explicitly defines the family as the core unit of society and places it under state protection. While the Family Code of the Republic of Azerbaijan recognizes the legal right to divorce, but divorce is not presented as a positive social value, and the protection of the family is considered a priority. Members of the Council concluded that the assertion "divorce is development" contradicts the purpose and spirit of several provisions of the Family Code, as well as the Laws "On Media" and "On the Protection of Children from Harmful Information". Accordingly, the Audiovisual Council has issued a strong warning to the "MTV" channel regarding aforementioned broadcast.
The Audiovisual Council once again calls on all broadcasters to comply strictly with legislative requirements, strengthen editorial responsibility and respect public values during broadcasts. They should also exercise caution when addressing sensitive topics, particularly those relating to family, children and marriage.