08 oktyabr 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda son aylarda efirə gedən televiziya proqramlarında ayrı-seçkiliyi ehtiva edən yanaşmaların artan tendensiyası ilə bağlı ciddi narahatlıq müzakirə olunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, cari il ərzində aparılmış monitorinqlər nəticəsində "Media haqqında" Qanunun 14.1.4-cü maddəsinin pozulması, yəni müxtəlif növ ayrı-seçkiliyin təbliği nəticəsində ilin müxtəlif vaxtlarında "Space TV", "Xəzər TV", "ARB" kanallarına rəsmi xəbərdarlıq verilmiş, bir dəfə "Space TV" kanalının yayımı 6 saatlıq, "Kanal S" kanalının yayımı isə 24 saatlıq dayandırılmışdır. Bundan başqa, ictimai həssaslıq doğuran bu və ya digər mövzulara balanslı yanaşılması məqsədilə yayımçılara mütəmadi olaraq müvafiq tövsiyələr verilmişdir.
İclas zamanı, bu kontekstdə, "Baku TV" televiziya kanalının efirində 24 sentyabr 2025-ci il tarixdə yayımlanan "Amin" proqramı zamanı səsləndirilən fikirlər də ciddi müzakirə olunmuşdur. Qeyd olunan proqramda kişi-qadın, ailə münasibətləri mövzusunda müzakirələr zamanı qonaq tərəfindən "...Mən qadınam. Kişi həmişə qabaqda getməlidi. Bu, həyatın qanunudu və bu qanunu sən pozsan, Allah sənə oğul övladından cəza çəkdirəcək... Bu qanundu, Allahın qanunudu... Allah-təala qadını sırf kişiyə tabe elətdirir..." fikirləri səsləndirilmişdir.
Audiovizual Şuranın Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu fikirlər "Media haqqında" Qanunun 14.1.4-cü maddəsinin pozulması kimi, yəni cinsi (gender) ayrıseçkiliyinin təbliği kimi qeydə alınmış, daha sonra müvafiq prosedurlara uyğun olaraq həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
İclas zamanı məsələ diqqətlə müzakirə edilmiş və yekdilliklə bu fikirlərin cinsi ayrıseçkiliyin təbliği kimi təfsir olunması qənaətinə gəlinmişdir. Belə ki, proqramda qonaq qismində çıxış edən şəxs tərəfindən səsləndirilən fikirlərdə cinsi ayrı-seçkiliyi təşviq edən, qadın və kişi bərabərliyinə zidd olan ifadələrə yol verilmişdir. Çıxış zamanı bu fikirlər dini və fəlsəfi yanaşmalarla əsaslandırılmağa cəhd edilmiş, lakin təqdim olunan mövqelər obyektiv dini və ya elmi əsaslardan kənar, subyektiv və ayrı-seçkilik xarakteri daşıyan məzmunla ifadə olunmuşdur. Həmçinin, qonağın fikirlərinə aparıcının təsdiqləyici reaksiya bildirməsi də, cinsi ayrı-seçkiliyin təbliğinə xidmət edə bilən fikirlərə yer verilməsi kimi qiymətləndirilmişdir. Audiovizual Şuranın üzvləri "Baku TV" kanalına xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlmişlər.
Audiovizual Şura media məkanının maarifləndirici, obyektiv və diskriminasiyadan kənar prinsip əsasında fəaliyyət göstərməsinin zəruriliyini yayımçılara bir daha xatırladır, onlardan yayım zamanı qanunvericiliyin normalarını əsas tutmalarını tələb edir.

On October 08, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held its regular meeting.
The meeting addressed the serious issue of discriminatory approaches becoming increasingly prevalent in television programs broadcast in recent months. According to monitoring conducted current year several violations of Article 14.1.4 of the Law "On Media" were identified relating to the promotion of various forms of discrimination. Consequently, official warnings were issued to the "Space TV", "Xazar TV" and "ARB" channels at various times throughout the year, as well as the broadcasting of "Space TV" was suspended for six hours and the broadcasting of "Kanal S" was suspended for 24 hours. Additionally, broadcasters have been provided with regular recommendations to ensure a balanced approach to sensitive topics.
During the meeting the statements made on "Baku TV" during the broadcast of the program "Amin" on September 24, 2025 were also discussed in detail. During the program, while discussing topics related to gender and family relationships, a guest stated: "I am a woman. A man should always lead. This is the law of life, and if you violate this law, God will punish you through your son... This is God's law... God places women under the authority of men... "
Specialists from the Audiovisual Council’s Department of Monitoring and analysis of audiovisual programs identified the statements as a violation of Article 14.1.4 of the Law "On Media", specifically as the promotion of gender-based discrimination. Subsequently, the Council’s legal experts confirmed this incident as a violation in accordance with the relevant procedures.
At the meeting, the matter was thoroughly discussed, and it was unanimously concluded that these statements should be interpreted as promoting gender-based discrimination. Specifically, the guest's remarks during the program promoted gender discrimination and contradicted the principle of equality between men and women. During the speech, an attempt was made to justify these views through religious and philosophical arguments; however, the positions presented were expressed in a subjective and discriminatory manner, lacking any objective religious or scientific basis. It was also seen as the host affirmatively responding to the guest's opinions, which could promote gender discrimination. Members of the Audiovisual Council therefore agreed to issue a warning to the "Baku TV" channel.
The Audiovisual Council once again reminds broadcasters of the need for media to operate according to the principles of objectivity and non-discrimination and calls on broadcasters to adhere to the relevant legislation.