Azərbaycan ədəbi dilinin düzgün tətbiq olunmasına dair tədbir keçirilmişdir
17 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ədəbi dilinin düzgün tətbiq olunması və dövlət idarəçiliyində dil mədəniyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə maarifləndirici tədbir keçirilmişdir. Ədliyyə Akademiyasında keçirilən tədbirdə Azərbaycan dilinin qorunması, qloballaşma dövründə onun istifadəsinin daha da genişləndirilməsi, ictimaiyyətlə ünsiyyətdə ədəbi dil normalarının düzgün tətbiqi, eləcə də peşəkar üslubun formalaşdırılması kimi mövzular müzakirə olunmuşdur.
"Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin sədr müavini, Azərbaycanın əməkdar artisti, telejurnalist, rejissor Rafiq Həşimov mövzu ilə bağlı çıxış edərək dövlət idarəçiliyində Azərbaycan ədəbi dilinin düzgün tətbiqinin vacibliyini vurğulamışdır. O bildirmişdir ki, peşəkar ünsiyyətin səlis və anlaşıqlı qurulması, həm vətəndaşlarla kommunikasiya, həm də ictimai rəyin formalaşması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu istiqamətdə keçirilən maarifləndirmə tədbirləri və treninqlər əməkdaşların dil biliklərinin təkmilləşdirilməsinə, üslub pozuntularının qarşısının alınmasına və Azərbaycan ədəbi dil normalarının qorunmasına xidmət edir.
Ədliyyə Akademiyasının prorektoru Elçin Xələfov, Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev və Ədliyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəisi Ləman Hüseynzadə öz çıxışlarında Azərbaycan ədəbi dilinin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsinin vacibliyini qeyd etmişlər.
İnteraktiv müzakirələr zamanı iştirakçıların sualları cavablandırılmış, onlara ədəbi dil normalarının düzgün tətbiqi və nitq mədəniyyətinin qorunması barədə məlumat verilmişdir. Tədbirdə, həmçinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri də iştirak etmişlər.

An event was held on the correct usage of the Azerbaijani literary language
On September 17, 2025 an educational event was held jointly organized by the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan to promote the correct usage of the Azerbaijani literary language and strengthen language culture in public administration. The event, held at the Academy of Justice, discussed the issues related to protecting the Azerbaijani language, further expanding its use in the era of globalization, correct usage of the literary language norms in public communication, and shaping a professional style.
Rafig Hashimov, Deputy Chair of "Azerbaijan Television and Radio Broadcasting" CJSC, Honored Artist of Azerbaijan, TV journalist, and director, in his speech emphasized the importance of using the Azerbaijani literary language correctly in public administration. He stated that fluent and understandable professional communication is of great significance in terms of both communication with citizens and shaping public opinion. Educational events and trainings held in this direction serve to improve the language skills of employees, prevent stylistic violations, and protect the norms of the Azerbaijani literary language.
Elchin Khalafov, Vice-Rector of the Academy of Justice, Taleh Guliyev, Head of the Communication Sector of the Audiovisual Council, and Laman Huseynzade, Head of the Ministry's Press Service, also noted the importance of strictly adhering to the norms of the Azerbaijani literary language.
During the interactive discussions, participants' questions were answered, and they were informed about the correct usage of literary language norms as well as the protection of speech culture. Representatives of the Ministry of Economy and the Ministry of Science and Education also participated in the event.