Yayım zamanı aparıcının səsləndirdiyi ayrıseçkilik və nifrət nitqinə görə “Space TV” kanalının yayımı 6 saatlıq dayandırılacaq
13 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmişdir. İclasda "Space TV" kanalının efirində qanunvericiliyin pozulması faktı müzakirə edilmişdir.
Belə ki, 11 sentyabr 2025-ci il tarixində kanalın efirində 08.00-09.30 arası yayımlanan "Xəbərin izində" proqramının aparıcısı Səidə Bəkirqızı tərəfindən Ağdamda 16 yaşlı məktəbli qıza qarşı baş vermiş cinsi zorakılıqla bağlı xəbər təqdim olunarkən və şərh edilərkən "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 14.1.4-cü (ayrı-seçkilik təbliğ olunmamalıdır) və 14.1.9-cu (nifrət çıxışlarına yol verilməməlidir) maddələrinin tələbləri pozulmuşdur.
Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən fakt ayrıseçkiliyin təbliği və nifrət çıxışı kimi qeydə alınmış, daha sonra müvafiq prosedurlara uyğun olaraq Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
Audiovizual Şuranın üzvləri aparıcının baş vermiş və istintaqı aparılan cinayət hadisəsini şərh edərkən həmin hadisənin törədildiyi bölgə və həmin bölgə əhalisi haqqında xoşagəlməz fikirlər səsləndirməsinin, qanunvericiliyə və jurnalistikanın etik prinsiplərinə məhəl qoymadan emosional formada cinayətin təfərrüatlarının efir vasitəsilə araşdırılmasının, bunu edərkən hər hansı yaşayış məntəqəsinin adının hallandırılmasının, cinayətin törədilməsinin həmin məkanla əlaqələndirilməsinin yolverilməz olduğunu bildirmişlər.
"Space TV" redaksiyası tərəfindən yayımda aparıcının çıxışının zorakılığa çağırış və təbliğ məzmunlu hissəsinin səsi məhdudlaşdırılsa da, efirə gedən parçada kifayət qədər pozuntu və nifrət nitqi halları biruzə vermişdir. Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Audiovizual Şuranın üzvləri 16 sentyabr 2025-ci il tarixində həmin proqramın yayımı zamanından başlayaraq 6 saat müddətində (saat 08.00-dan 14.00-dək) "Space TV" kanalının yayımının dayandırılması haqqında yekdilliklə qərar qəbul etmişlər.
Bundan əlavə, Audiovizual Şura üzvləri aparıcı Səidə Bəkirqızı tərəfindən proqramın həmin hissəsinin (efir zamanı səsi verilməyən zorakılığa çağırış məzmunlu hissə də daxil olmaqla) sosial şəbəkə hesabları vasitəsilə yayımlanması halını qəti surətdə pisləmiş, bunu jurnalist etikasına uyğun olmayan və peşəkarlıqldan uzaq bir hərəkət kimi qiymətləndirmişlər.
Audiovizual Şura bir daha, bütün yayımçılardan yayımı zamanı qanunvericiliyin tələblərinə riayət edilməsinin təmin olunmasını tələb edir və bu istiqamətdə redaksiya heyəti ilə, xusüsən də aparıcılar ilə izahedici işin aparılmasını ciddi tövsiyə edir.

The broadcast of the “Space TV” channel will be suspended for 6 hours due to discriminatory statements and hate speech voiced by the host
On 13 September 2025, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting. The meeting discussed a violation of legislation that occurred on the "Space TV" channel.
Specifically, on 11 September 2025, during the "Khabarin izinda" ("Following the news") program broadcast on the channel from 08:00 to 09:30, the host (the presenter) Saida Bakirkizi violated the requirements of Articles 14.1.4 (prohibition of promoting discrimination) and 14.1.9 (prohibition of hate speech) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" by presenting and discussing news concerning sexual violence against a 16-year-old girl in Agdam.
This fact was identified as propaganda of discrimination and hate speech by the specialists of the Department for Monitoring and Analysis of Audiovisual programs of the Audiovisual Council. In accordance with the relevant procedures, it was confirmed as a fact of violation by the Council’s lawyers.
Members of the Audiovisual Council stated that it is unacceptable for a presenter, when commenting on a criminal incident that has occurred and is being investigated, to express unpleasant opinions about the region where the incident was committed and the population of that region, to investigate emotionally the details of the crime on air without disregarding the legislation and ethical principles of journalism, to mention the name of any settlement while doing so, and to link the crime to that location.
Although the "Space TV" channel muted the part of the host's speech, that contained incitement and propaganda to violence, the broadcast episode contained a considerable volume of violations and hate speech. Taking into account the above, the Audiovisual Council unanimously decided to suspend the broadcast of the "Space TV" channel for 6 hours (from 08:00 to 14:00) on September 16, 2025.
Additionally, the Audiovisual Council strongly condemned the host's sharing of the aforementioned program episode openly on social media and deemed it inconsistent with journalism ethics and professionalism.
The Audiovisual Council emphasizes that all broadcasters must strictly adhere to the requirements of the legislation in their programs and strongly recommends broadcasters to carry out preventive work in this direction with the editorial staff, especially with the presenters.