Rumıniya Respublikasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilmişdir
25 avqust 2025-ci il tarixində Medianın İnkişafı Agentliyində Azərbaycan Respublikasının Rumıniyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qüdsi Osmanovun iştirakı ilə Rumıniya Senatının Mədəniyyət və media komitəsinin sədri, Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Auqustin Nikulesku-Tsıqırlaşın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov da iştirak etmişdir.
Görüşdə Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov Azərbaycan və Rumıniya arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyini qeyd edərək media sahəsində tərəfdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkmişdir. O, həmçinin "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi və bundan irəli gələn bir sıra məsələlər, habelə media savadlılığının artırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs etmiş, kütləvi informasiyanın istehlakçı tərəfindən təhlilinin vacibliyini vurğulamışdır.
Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov isə audiovizual media sahəsində mövcud beynəlxalq əməkdaşlığı diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin və ortaq layihələrin həyata keçirilməsinin zəruri olduğunu bildirmişdir. O qeyd etmişdir ki, Azərbaycanda audiovizual media mühiti yeni mahiyyət qazanır və xarici tərəfdaşlarla təcrübə paylaşımı məzmun keyfiyyətinin yüksəldilməsinə müstəsna töhfə verir.
Rumıniya Senatının Mədəniyyət və media komitəsinin sədri, Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Auqustin Nikulesku-Tsıqırlaş tərəflər arasında təcrübə və resurs mübadiləsinin təşviqinin, eyni zamanda dezinformasiyaya qarşı mübarizə və media savadlılığının artırılması istiqamətlərində birgə təşəbbüslərin mühüm önəm daşıdığını, qarşılıqlı səfərlərin və mediaturların təşkilinin tərəfdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyini bildirmişdir.

A meeting was held with the delegation of the Republic of Romania
On August 25, 2025, a meeting was held at the Media Development Agency with a delegation led by the Chair of the Culture and Media Committee of the Romanian Senate, member of the Romania-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group, Cristian-Augustin Niculescu-Țâgârlaș. The meeting, organized with the participation of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Romania, Gudsi Osmanov, was also attended by the Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, Ismat Sattarov.
Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, noted that cooperation between Azerbaijan and Romania is developing in various areas and stressed the importance of expanding partnership in the media sector. He also spoke about the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" and a number of issues arising from it, as well as measures taken to increase media literacy, and emphasized the importance of consumer analysis of mass media.
The Chair of the Audiovisual Council, Ismat Sattarov, drew attention to the existing international cooperation in the field of audiovisual media and highlighted the necessity of exchanging experience and implementation of joint projects in this direction. He noted that the audiovisual media environment in Azerbaijan is gaining a new essence, and sharing experience with foreign partners makes an exceptional contribution to improving the quality of content.
The Chair of the Culture and Media Committee of the Romanian Senate, member of the Romania-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group, Cristian-Augustin Niculescu-Țâgârlaș, stated that promoting the exchange of experience and resources between the parties, as well as joint initiatives in the combating disinformation and increasing media literacy, is of great importance, and organizing mutual visits and media tours will further strengthen the partnership.