Audiovizual Şurada dövlət büdcəsindən maliyyələşən ümumölkə yerüstü televiziya yayımçılarının nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir.
20 may 2025-ci il tarixində Audiovizual Şurada dövlət büdcəsindən maliyyələşən, habelə ictimai yayımçı statusuna malik olan ümumölkə yerüstü televiziya yayımçılarının nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə 11 aprel 2025-ci il tarixdən qüvvəyə minən “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa dəyişikliklər və həmin dəyişikliklərə əsasən informasiya proqramlarında işarət dilinin tətbiqi məsələsi müzakirə olunmuşdur.
“Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Qanuna əlavə edilmiş 12-1-ci maddənin tələbləri ilə bağlı yayımçılara geniş məlumat verilmiş, Qanunun tələblərinin yerinə yetirilməsinin təmin olunması mərhələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Yayımçıların nümayəndələri qeyd olunan istiqamətdə intensiv işlərin həyata keçirildiyini və yaxın zamanlarda televiziya kanallarında praym-taym zamanı yayımlanan informasiya proqramlarının işarət dili tərcüməsi ilə müşayiətinin təmin ediləcəyini bildirmişlər.
Müzakirələrin sonunda həyata keçirilən işlərlə bağlı daimi kommunikasiyanın saxlanılması, bu istiqamətdə mövcud çətinliklər və onların qarşılıqlı əməkdaşlıq formatında aradan qaldırılması ilə bağlı razılıq əldə olunmuşdur.

A meeting was held at the Audiovisual Council with representatives of nationwide terrestrial television channels financed by the state budget
On May 20, 2025 a meeting was held at the Audiovisual Council with representatives of nationwide terrestrial television channels financed from the state budget and having the status of public broadcaster.
The meeting discussed amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Rights of Persons with Disabilities", which entered into force on April 11, 2025 and the issue of the use of sign language in information programs based on these amendments.
Representatives of channels were provided with detailed information on the requirements of the newly added Article 12-1 of the Law "On the Rights of Persons with Disabilities". There was an exchange of views on the stages of ensuring compliance with the provisions of the Law. Broadcasters reported intensive work being carried out in this direction and that in the near future information programs broadcast on television channels during “prime time” would be accompanied by sign language interpretation.
At the end of the discussions, it was agreed to maintain ongoing communications regarding the work being carried out, as well as to address existing challenges in this sphere through mutual cooperation.