Audiovizual Şuranın tərtib etdiyi inzibati protokola xitam verilməsi qərarı Apellyasiya Məhkəməsi tərəfindən ləğv edilmiş və “Teleport” MMC cərimə olunmuşdur
“Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən multipleks və platforma operatorları retranslyasiya etdikləri xarici televiziya kanallarını yalnız buna hüquq verən sənədləri (müqavilə, razılaşma, icazə, lisenziya və s.) Audiovizual Şuraya təqdim etmək şərtilə retranslyasiya edə bilərlər. 2024-cü ilin sonlarından 2025-ci ilin mart ayınadək Audiovizual Şuranın mütəxəssisləri operatorlar tərəfindən təqdim olunan sənədlərə və onların retranslyasiya paketlərinə baxış həyata keçirmiş, müvafiq monitorinq işləri aparmışlar.
Aparılmış monitoriqlər nəticəsində 20 platforma operatoru barədə inzibati xəta haqqında protokollar tərtib edilmiş və müvafiq məhkəmələrə göndərilmişdir. Qeyd olunan məhkəmələrin qərarlarına əsasən həmin operatorların hərəsi 5000 manat cərimə olunmuşdur.
Yalnız Nəsimi Rayon Məhkəməsinin 12 mart tarixli qərarı ilə Audiovizual Şuranın “Teleport” MMC barədə tərtib etdiyi inzibati protokola xitam verilmişdir. Bununla bağlı Audiovizual Şura Bakı Apellyasiya məhkəməsinə şikayət vermiş və həmin məhkəmənin 24 aprel 2025-ci il qərarı ilə ilk instansiya məhkəməsinin qərarı ləğv edilərək “Teleport” MMC-nin 5000 manat cərimə edilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunmuşdur. Qeyd olunan qərar qətidir və ondan şikayət verilə bilməz.
Audiovizual Şura bir daha operatorların nəzərinə çatdırır ki, onların əhaliyə təqdim etdikləri retranslyasiya paketlərinə daxil edilən xarici televiziya kanalları yalnız buna hüquq verən sənədin mövcudluğu halında retranslyasiya oluna bilər. Bu istiqamətdə mütəmadi olaraq monitorinqlər həyata keçiriləcək və nəticələr barədə ictimaiyyətə açıqlamalar veriləcəkdir.

The decision to cancel administrative protocol drawn by the Audiovisual Council was revoked by the Court of Appeal, and a fine was imposed on "Teleport" LLC
According to the Law of the Republic of Azerbaijan “On Media”, multiplex and platform operators licensed in the Republic of Azerbaijan may retransmit foreign television channels only provided that they submit to the Audiovisual Council the relevant documents granting such rights (contract, agreement, authorization, license, etc.). From the end of 2024 to March 2025, experts from the Audiovisual Council reviewed the documents submitted by operators as well as examined the content of their retransmission packages and conducted relevant monitoring.
As a result of the monitoring, administrative violation protocols were drawn in relation to 20 operators and submitted to the relevant courts. Based on court decisions each operator was fined 5000 AZN.
Only by the decision of the Nasimi District Court dated March 12, 2025 the protocol drawn by the Audiovisual Council in respect of “Teleport” LLC was cancelled. The Audiovisual Council then appealed to the Baku Court of Appeal. By the decision of the Baku Court of Appeal dated April 24, 2025 the decision of the first instance court was revoked and a fine of 5000 AZN was imposed on "Teleport" LLC. This decision is final and cannot be appealed.