Kişineu şəhərində Avropa audiovizual media tənzimləyicilərinin platforması olan EPRA-nın 61-ci Toplantısı keçirilmişdir
Moldovanın paytaxtı Kişineu şəhərində 14-16 may 2025-ci il tarixlərində Avropa Tənzimləyici Orqanların Platformasının (EPRA) 61-ci Toplantısı keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasını toplantıda Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov və Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev təmsil etmişlər.
Toplantının açılışında Moldova Respublikasının Prezidenti xanım Maya Sandu salamlama nitqi ilə çıxış etmişdir. Prezident Avropa məkanında audiovizual media sahəsini tənzimləyən qurumların əməkdaşlıq və dialoq imkanlarının genişləndirilməsi, mütərəqqi təcrübələrin öyrənilməsi baxımından EPRA-nın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirmiş, tədbirin işinə uğurlar arzulamışdır.
"Fakta əsaslanan tənzimləmə" və "Onlayn mühütdə uşaqların müdafiəsi" mövzularına həsr edilmiş ilk iclasda EPRA-nın hazırki sədri, Norveç media tənzimləyici qurumunun rəhbəri xanım Mari Velsand təşkilatın ötən dövr ərzində gördüyü işlər barədə məlumat vermiş, maliyə hesabatını təqdim etmişdir.
Qeyd edək ki, Avropanın ən nüfuzlu audiovizual media tənzimləyicilərinin şəbəkəsi olan EPRA-nın bu Toplantısına 48 Avropa dövlətindən 50 audiovizual media üzrə tənzimləyici orqanın rəhbərləri və nümayəndələri, həmçinin, Avropa Komissiyasının, ATƏT Media Bürosunun, Avropa Şurası Media Bölümünün, Avropa Audiovizual Obzervatoriyasının müşahidəçiləri, habelə UNESCO-nun, "Meta", "Cullen İnternational" şirkətlərinin ekspertləri daxil olmaqla 150-dən çox nümayəndə və ekspert qatılmışdır.
Toplantı zamanı "Onlayn mühitdə uşaqların müdafiəsi", "Media savadlılığı", "Tənzimlləyicilər üçün yeni çağırışlar", "Video paylaşım və sosial şəbəkə platformaları, onların təsiri" mövzularında çıxışlar edilmişdir. Həmçinin, tədbir çərçivəsində "Audiovizual media xidmətlərində alətlər və yanaşmalar" və "Media savadlılığı və hüquqlar" mövzularında panel sessiyalar təşkil olunmuşdur.
Toplantının ikinci günündə platformanın idarə heyətinə - sədr və sədr müavinləri postlarına seçkilər keçirilmişdir. Səsvermənin sonunda İrlandiya yayım tənzimləyici orqanının rəhbəri Stefani Komey növbəti iki illik müddətə EPRA sədri seçilmişdir. Həmçinin, Böyük Britaniyanın, Rumıniyanın, Monteneqronun və Slovakiyanın tənzimləyici orqanlarının nümayəndələri sədr müavinləri seçilmişlər.

The 61st Meeting of EPRA was held in Chiṣinau
The 61st Meeting of the European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held in Chiṣinau, the capital of Moldova, on May 14-16, 2025. The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was represented at the meeting by the Head of the Council's Office, Fazil Novruzov, and the Head of the Communication Division, Taleh Guliyev.
At the opening of the meeting, the President of the Republic of Moldova, Ms. Maia Sandu, delivered a welcoming speech. The President highly appreciated the activities of EPRA in terms of expanding cooperation and dialogue opportunities among the bodies regulating the audiovisual media sector in Europe, learning the best practices, and wished success to the event.
At the first part, EPRA Chairperson, Mari Velsand, provided information on the work done by the organization over the past period and presented its financial report.
It should be noted that around 150 representatives and experts, including heads and representatives of 50 audiovisual media regulatory authorities from 48 European countries, as well as observers from the European Commission, the OSCE Media Bureau, the Council of Europe Media Division, the European Audiovisual Observatory, as well as experts from UNESCO, Meta, and Cullen International, attended this meeting of EPRA, the most influential network of audiovisual media regulators in Europe.
During the meeting, panel sessions "VSP and social media: Protecting children online" and "Internal Processes: What makes an evidence-based regulator?" were held.
On the second day, the new Chairperson and four Vice-Chairpersons were elected. Stephanie Comey, head of the Irish regulatory authority, was elected EPRA Chairperson for two-year term. Representatives of the regulatory authorities of the UK, Romania, Montenegro and Slovakia were elected Vice-Chairpersons.