Audiovizual Şuranın nümayəndə heyəti Naxçıvan Muxtar Respublikasında televiziya və radio yayımlarının vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə monitorinq-ölçmə işləri aparmış, bir sıra görüşlər keçirmişdir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının üzvü İsa Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 28-29 aprel 2025-ci il tarixlərində televiziya və radio yayımlarının vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər etmişdir.
Səfər çərçivəsində "Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin sədri Sahil Tahirli görüş keçirilmiş, televiziyanın iş şəraiti ilə tanışlıq olmuşdur. Nümayəndə heyətinə "Naxçıvan TV" və "Naxçıvan Radiosu" proqramlarının hazırlanması, yayıma buraxılması, prosesə texniki nəzarət, materialların saxlanılması ilə bağlı geniş məlumat verilmişdir.
Daha sonra nümayəndə heyəti Naxçıvan Muxtar Respublikası Radio-Televiziya Ötürücü Mərkəzində olmuşdur. Televiziya və radio yayımının keyfiyyətinin ölçülməsi, radioverici mərkəzin təhcizatı və avadanlıqların parametrlərinə baxış keçirilmişdir. Muxtar respublika ərazisində TV və radio yayım keyfiyyəti öyrənilmiş, "DAB+" standartlı rəqəmsal radio yayımına keçilməsi imkanları nəzərdən keçirilmişdir.
Eyni zamanda, qonşu ölkələr tərəfindən efirə müdaxilənin vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə Radio-Televiziya Ötürücü Mərkəzinə məxsus olan radio-televiziya yayım stansiyaları, onların yerləşmə ərazisi, dəniz səviyyəsindən hündürlüyü, antena qüllələrinin hündürlüyü barədə məlumatlar əldə edilmişdir. Radio-televiziya yayım stansiyalarında istismar olunan televiziya və radio vericiləri, onların sayı, tipi və əsas parametrləri (nominal gücü, hazırda hasil etdiyi güc, TV yayım kanalı, yayım radiotezliyi, antenaların tipi, kombayner və ya çıxış süzgəcinin olub-olmaması) haqqında məlumatlar toplanılmış, müvafiq ölçmə işləri aparılmışdır.
Səfər çərçivəsində həmçinin, Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifəsini icra edən Rahid Ələkbərli ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə muxtar respublika ərazisində televiziya və radio yayımlarının keyfiyyəti, qonşu ölkələrdən efirə müdaxilə, Radio-Televiziya Ötürücü Mərkəzinin radio-televiziya yayım stansiyalarının təhcizat səviyyəsi müzakirə olunmuşdur. Görüş zamanı proqramların paylanması şəbəkəsinin ümumi rabitə şəbəkəsinə inteqrasiyası məsələsi barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Nümayəndə heyəti Medianın İnkişafı Agentliyinin Naxçıvan regional idarəsinin müdiri Vəfa İsgəndərova ilə də görüşmüşdür. Görüşdə muxtar respublikada regional media subyektlərinin inkişafı üçün Audiovizual Şura və Medianın İnkişafı Agentliyi tərəfindən birgə həyata keçirilən tədbirlərin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilmişdir.

The delegation of the Audiovisual Council conducted monitoring and measurement works and held a number of meetings to study the state of television and radio broadcasting in the Nakhchivan Autonomous Republic
A delegation led by Isa Mammadov, a member of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, visited the Nakhchivan Autonomous Republic on April 28-29, 2025, to study the status of television and radio broadcasting.
As part of the visit, a meeting was held with Sahil Tahirli, the chairman of the "Nakhchivan Autonomous Republic Television and Radio Broadcasting" CJSC, and an introduction was made to the working conditions of the television. The delegation was provided with extensive information on the preparation and broadcasting of "Nakhchivan TV" and "Nakhchivan Radio" programs, technical control of the process, and storage of materials.
Then the delegation visited the Nakhchivan Radio-Television Transmission Center. The quality of television and radio transmission was measured, the equipment of the Center and the parameters of the equipment were reviewed. The quality of television and radio broadcasting in the autonomous republic was studied, and the possibilities of switching to "DAB+" digital radio broadcasting were considered.
At the same time, in order to assess the situation regarding cross-border signal interference, information was obtained about the radio-television transmission stations belonging to the Nakhchivan Radio-Television Transmission Center, their location, height above sea level, and height of antenna towers. Information was collected about the television and radio transmitters operated at radio-television transmission stations, their number, type, and main parameters (nominal power, current output power, TV transmission channel, radiofrequency, type of antennas, whether there is a combiner or output filter), and relevant measurements were carried out.
Within the visit, a meeting was also held with Rahid Alakbarli, Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, Acting Minister.
During the meeting, the quality of television and radio broadcasts in the autonomous republic, interference in the airwaves from neighboring countries, the level of equipment of the the radio-television transmission stations belonging to the Nakhchivan Radio-Television Transmission Center were discussed, and views were exchanged on the issue of integrating the program distribution network into the general communications network.
The delegation also met with Vafa Isgandarova, Head of the Nakhchivan Regional Office of the Media Development Agency. The meeting highlighted the importance of continuing the activities jointly implemented by the Audiovisual Council and the Media Development Agency for the development of regional media entities in the autonomous republic.