23 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün "Audivizual mediada uşaq hüquqları" mövzusunda seminar-təlim təşkil etmişdir.
Əvvəlcə BDU-nun Beynəlxalq jurnalistika və informasiya siyasəti kafedrasının müdiri Aynur Nəsirova çıxış etmiş, Audiovizual Şura ilə üç ildir davam edən qarşılıqlı əməkdaşlığın önəmini vurğulamışdır. O, bildirmişdir ki, təlim-seminarların təşkili tələbələrin praktiki biliklərinin inkişaf etdirilməsi, seçdikləri peşənin sirrlərinin daha dərindən öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Daha sonra Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev mediada uşaqların qorunması istiqamətində Şuranın son illər gördüyü işlər, keçirdiyi tədbirlər, o cümlədən, bu yaxınlarda Bakıda təşkil edilmiş "Media xidmətlərində uşaqların qorunması" mövzusuna həsr edilmiş Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Qurumlarının Forumunun (BRAF) 11-ci Toplantısı barədə ətraflı məlumat vermişdir. Taleh Quliyev, Şura tərəfindən Azərbaycan və ingilis dillərində nəşr etdirilən “Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması” adlı kitabçalar, həmçinin televiziya və radio yayımçıları üçün Şuranın təşkil etdiyi maarifləndirici tədbirlər haqqında danışmışdır.
Seminarın növbəti mərhələsində Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Mediada uşaq hüquqlarının qorunması" mövzusunda geniş təqdimat etmişdir. Ayxan Sadıqlı tələbələrə audiovizual media subyektləri və onlarının fəaliyyətində uşaq hüquqlarının qorunması, bu sahədə qanunvericiliyin tələbləri və icra mexanizmləri ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir. O, həmçinin dövlətin uşaq siyasəti, bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq konvensiyalara qoşulması haqqında danışmışdır.
İnteraktiv şəkildə davam edən seminar tələbələri maraqlandıran sualların cavablandırılması və real hadisələr-nümunələrin izahı ilə davam etmişdir. "Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması" adlı kitabçalar jurnalistika fakultəsinin kitabxanasına hədiyyə edilmişdir.
Qeyd edək ki, BDU-da mütəmadi olaraq təşkil edilən seminarlar Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Medianın İnkişafı Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq keçirilir.

The Audiovisual Council organized next seminar for the students of BSU
On April 23, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan organized a training seminar on the topic "Children's Rights in Audiovisual Media" for the students of the Faculty of Journalism of Baku State University (BSU).
First, Aynur Nasirova, head of the Department of International Journalism and Information Policy of BSU, emphasized the importance of the three-year-long cooperation with the Audiovisual Council. She noted that the organization of training seminars is important in terms of developing students' practical knowledge and allows for a deeper understanding of their chosen profession.
Then, Taleh Guliyev, head of the Communication Division of the Audiovisual Council, gave detailed information about the activities and events on protection of children in media carried out by the Council in recent years, including the 11th Meeting of the Black Sea Broadcasting Regulatory Authorities Forum (BRAF), recently organized in Baku by the Council and dedicated to the topic of "Protection of Children in Media Services". Taleh Guliyev also provided information about the booklets published by the Council in Azerbaijani and English titled “Protection of Children's Rights in Audiovisual Media”, as well as Council's awareness-raising initiatives for television and radio broadcasters.
During of the seminar, Aykhan Sadigly, chief adviser of the Department of the Law and International Cooperation of the Audiovisual Council, delivered a comprehensive presentation on the topic "Protection of Children's Rights in the Media". Aykhan Sadigly provided students with detailed information about the audiovisual media entities and protection of children's rights in their activities, as well as the requirements of legislation in this field and implementation mechanisms. He also discussed state policy on child protection, the study of international practices in this field and Azerbaijan's accession to international conventions.
The seminar continued with interactive format with answers to students’ questions and explanations real life cases and examples. Booklets titled "Protection of Children's Rights in Audiovisual Media" were donated to the library of the Faculty of Journalism.