Bakıda Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Qurumlarının Forumunun (BRAF) 11-ci Toplantısı keçirilmişdir
15 aprel 2025-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (QİƏT) üzv ölkələrin televiziya və radio yayımı üzrə tənzimləyici orqanlarının Forumunun (BRAF) 11-ci Toplantısı keçirilmişdir.
BRAF - region ölkələrinin yayım tənzimləyici qurumları arasında dialoq və əməkdaşlığın genişləndirilməsi, fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə yaradılmış mühüm regional platformadır.
Serbiya, Rumıniya, Yunanıstan, Albaniya, Bolqarıstan, Türkiyə, Moldova, Gürcüstan və Azərbaycanın audiovizual media sahəsi üzrə tənzimləyici qurumlarının 30-dək rəhbər və səlahiyyətli nümayəndələrinin, həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Medianın İnkişafı Agentliyinin məsul şəxslərinin bir araya gəldiyi toplantının əsas mövzusu "Media xidmətlərində uşaqların müdafiəsi" olmuşdur.
Toplantının açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov iştirakçıları salamlayaraq, onları Bakıda görməkdən məmnun olduğunu bildirmiş, media xidmətlərində uşaqların müdafiəsi mövzusunun aktuallığını vurğulamış və bu sahəyə dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və dəstək haqqında məlumat vermiş, həmçinin bu məsələdə təcrübə və bilik mübadiləsinin bütün tərəflərə faydalı olacağından əminliyini ifadə etmişdir.
Daha sonra BRAF-ın Baş katibi xanım Dəniz Güçer və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin birinci müavini xanım Merve Səfa Kavakçı açılış nitqləri ilə çıxış etmişlər. Açılış mərasimindən sonra Audiovizual Şura tərəfindən hazırlanmış məlumatlandırıcı videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
BRAF-ın Daimi Katibliyinin nümayəndəsi 2023-cü ildə Türkiyənin Antalya şəhərində Türkiyə Respublikasının Radio Televiziya Ali Şurasının (RTÜK) ev sahibliyi ilə keçirilmiş BRAF-ın 10-cu toplantısına həsr olunmuş hesabatı qonaqlara təqdim etmişdir. Daha sonra Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev "Azərbaycanda media mühiti və yayım tənzimlənməsi sahəsində son yeniliklər" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etmiş, qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat vermişdir. Tədbir zamanı, eyni zamanda üzv ölkələrin tənzimləyici qurumlarının nümayəndələri tərəfindən ölkələrində audiovizual media sahəsində baş vermiş son yeniliklər barədə ölkə hesabatları təqdim olunmuşdur.
Təqdim olunan hesabatlardan sonra BRAF-ın dövri sədrliyinə namizədlik məsələsi müzakirə olunmuş və Forumun 2025-2026-cı illər üçün dövri sədrliyi Albaniyanın Audiovizual Media Qurumuna (AMA) keçmişdir.
Toplantının 2-ci hissəsində Audiovizual Şuranın sədrinin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə Azərbaycanda uşaq mediası, uşaqların zərərli informasiyadan qorunması, bu sahədə mövcud qanunvericiliyin tətbiqi və Audiovizual Şuranın bu istiqamətdə gördüyü işlərdən bəhs edən "Media xidmətlərində uşaqların müdafiəsi və Audiovizual Şura" adlı geniş təqdimatla çıxış etmişdir. Daha sonra toplantı öz işini panel sessiyaları ilə davam etdirmişdir.
Birinci panel "Uşaqların müdafiəsi üçün hüquqi baza və bunun səmərəli tətbiqi" mövzusuna həsr olunmuşdur. Serbiya Respublikasının Audiovizual və Elektronik Media üzrə Tənzimləyici Qurumunun (REM) beynəlxalq məsələlər üzrə koordinatoru xanım Yelena Kolo Yovanoviçin moderatorluğu ilə baş tutan paneldə RTÜK-ün vitse-prezidenti Dəniz Gülər, Albaniya Audiovizual Media Qurumunun (AMA) sədri xanım Armela Krasniqi, Yunanıstanın Radio və Televiziya üzrə Milli Şurasının (NCRT) hüquqi məsələlər üzrə eksperti xanım Teodora Papadaki, Serbiya Respublikasının Audiovizual və Elektronik Media üzrə Tənzimləyici Qurumunun (REM) hüquqi məsələlər üzrə direktor müavini Saşa Simoviç və Moldova Respublikasının Audiovizual Şurasının (CA) sədr müavini xanım Aneta Gonta tərəfindən uşaqların müdafiəsi üçün hüquqi baza ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır.
Daha sonra Medianın İnkişafı Agentliyinin Kommunikasiya şöbəsinin müdiri Səidə Şəfiyevanın moderatorluğu ilə "Uşaqların müdafiəsində media savadlılığının və valideyn nəzarətinin rolu" mövzusunda ikinci panel sessiya təşkil edilmişdir. Panel sessiyada Audiovizual Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov, BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması üzrə Komitəsinin (CEDAW) üzvü Elgün Səfərov, Bolqarıstanın Elektron Media Şurasının (CEM) baş eksperti İliya Lyutskanov, Gürcüstanın Kommunikasiyalar Komissiyasının (ComCom) baş mütəxəssisi Tinatin Tçatçukaşvili və Rumıniyanın Milli Audiovizual Şurasının (NAC) üzvü Luçian Dindirika tərəfindən sözügedən mövzu ilə bağlı üzv ölkələrdə olan vəziyyət haqqında məlumat verilmiş və bu istiqamətdə müzakirələr keçirilmişdir.

The 11th Meeting of the Black Sea Regulatory Authorities Forum (BRAF) was held in Baku
On April 15, 2025 the 11th Meeting of the Black Sea Regulatory Authorities Forum (BRAF) of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) Member States was held in Baku, organized by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.
BRAF is an important regional platform established to expand dialogue and cooperation among the broadcasting regulatory authorities of the countries in the region, and to facilitate the exchange of ideas and experiences.
The main topic of the Meeting, which brought together around 30 leaders and authorized representatives from the audiovisual media regulatory authorities of Serbia, Romania, Greece, Albania, Bulgaria, Türkiye, Moldova, Georgia, and Azerbaijan, as well as officials from the State Committee for Family, Women, and Children Affairs and the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, was "Protection of Children in Media Services".
At the opening ceremony of the Meeting, Chairperson of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Mr. Ismat Sattarov welcomed the participants and expressed his pleasure to see them in Baku, emphasized the relevance of the issue of children protection in media services, provided information about the special attention and support given to this area by the state, and also expressed his confidence that the exchange of experience and knowledge on this issue would be beneficial to all parties.
Then, Secretary General of BRAF Ms. Deniz Güçer and First Deputy Secretary General of Black Sea Economic Cooperation Organization Ms. Merve Safa Kavakçı delivered opening speeches. After the opening ceremony, an informative video clip prepared by the Audiovisual Council was shown.
The representative of the BRAF Permanent Secretariat presented to the guests a report dedicated to the 10th Meeting of BRAF, hosted by the Radio Television Supreme Council (RTÜK) of the Republic of Türkiye in Antalya in 2023.
Mr. Taleh Guliyev, Head of the Communication Division of the Audiovisual Council, made a comprehensive presentation on the topic of "Latest innovations in media landscape and broadcasting regulation in Azerbaijan" and provided detailed information about the authority’s activities. Then, representatives of the regulatory authorities of the member countries also presented their country reports on the latest innovations in the field of media.
Following the reports, the candidacy for the rotating presidency of BRAF was discussed, and the rotating presidency of the Forum for 2025-2026 was handled over the Audiovisual Media Authority (AMA) of Albania.
In the second part of the meeting, Mr. Hashim Alimammadzadeh, Advisor to the Chairperson of the Audiovisual Council, made a comprehensive presentation entitled "Protection of Children in Media Services and the Audiovisual Council", in which gave information about children's media in Azerbaijan, the protection of children from harmful information, the application of existing legislation in this area, and the work done by the Audiovisual Council in this direction. The meeting then continued its work with panel sessions.
The first panel was dedicated to the topic "Legal Framework for Child Protection and Its Effective Implementation". The panel, moderated by Ms. Jelena Kolo Jovanović, Coordinator for International Affairs of Regulatory Authority for Electronic Media (REM) of the Republic of Serbia, included discussions on the legal framework for child protection by Mr. Deniz Güler, Vice President of RTÜK, Ms. Armela Krasniqi, Chairperson of AMA, Ms. Theodora Papadaki, Legal Expert of the National Council for Radio and Television (NCRT) of Greece, Mr. Saša Simović, Deputy Director for Legal Affairs of REM, and Ms. Aneta Gonta, Deputy Chairperson of the Audiovisual Council (CA) of the Republic of Moldova.
Then, a second panel session was organized on the topic "The role of media literacy and parental control in the protection of children" moderated by Ms. Saida Shafiyeva, Head of the Communication Division of the Media Development Agency. At the panel session, Mr. Fazil Novruzov, Head of the Office of the Audiovisual Council, Mr. Elgun Safarov, Member of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW), Mr. Iliya Lyutskanov, Chief Expert of the Bulgarian Council for Electronic Media (CEM), Ms. Tinatini Tchatchukashvili, Chief Specialist of the Georgian Communications Commission (ComCom), and Mr. Lucian Dindirica, Member of the Romanian National Audiovisual Council (NAC), provided information on the situation in the member states on the topic in question and held discussions in this direction.