Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası 3 ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi üçün elan etdiyi müsabiqələrə yekun vurmuşdur
23 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası növbəti iclasını keçirmişdir. İclasda 3 (üç) ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi üçün elan olunmuş müsabiqələrə yekun vurulmuş və qaliblər elan olunmuşdur.
İlk olaraq müsabiqələrə sənəd təqdim etmiş ərizəçilərin sənədlərinin, texniki imkanlarının, yaradıcılıq və kadr, habelə maliyyə-iqtisadi potensialının yoxlanılmasını həyata keçirmiş Müsabiqə Komissiyasının geniş mərizəsi və rəyi dinlənilmişdir. Daha sonra Şura üzvləri ayrı-ayrılıqda müsabiqələrdə iştirak edən iddiaçılar haqqında fikirlərini bildirmişlər.
İclasın sonunda 3 müsabiqəyə sənədlərini təqdim etmiş ümumən 7 iddiaçı arasında daha üstün texniki, yaradıcı, kadr və iqtisadi potensiala malik olan 3 iddiaçı - "NHR" MMC (radio redaksiyanın adı "Yurd FM"), "Bakı FM" MMC (radio redaksiyanın adı "Baku Hit FM"), "Retro FM" MMC (radio redaksiyanın adı "Baku Retro FM") - qalib elan olunmuş və hər bir müsabiqə üzrə yekun qərarlar verilmişdir.
Şuranın müvafiq qərarlarına əsasən Bakı şəhərindəki "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən 90.7 MHs, İsmayıllı rayonundakı "İvanovka" RTYS-dan 104.5 MHs, Lənkəran rayonundakı "Lənkəran" RTYS-dan 89.6 MHs, Şuşa rayonundakı "Şuşa" RTYS-dan 98.0 MHs, Zaqatala rayonundakı "Danaçı" RTYS-dan 90.9 MHs "Yurd FM" radio kanalının yayımı üçün "NHR" MMC-nin istifadəsinə, Bakı şəhərindəki "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən 93.0 MHs, İsmayıllı rayonundakı "İvanovka" RTYS-dan 98.8 MHs, Lerik rayonundakı "Lerik" RTYS-dan 107.5 MHs, Şuşa rayonundakı "Şuşa" RTYS-dan 96.1 MHs, Ağstafa rayonundakı "Poylu" RTYS-dan 88.4 MHs radiotezlikləri "Baku Hit FM" radio kanalının yayımı üçün "Bakı FM" MMC-nin istifadəsinə, Bakı şəhərindəki "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən 93.3 MHs, Ağsu rayonundakı "Gülüstan" RTYS-dan 102.1 MHs, Lerik rayonundakı "Lerik" RTYS-dan 91.3 MHs, Şuşa rayonundakı "Şuşa" RTYS-dan 97.1 MHs, Quba rayonundakı "Dağlı" RTYS-dan 93.3 MHs radiotezlikləri "Baku Retro FM" radio kanalının yayımı üçün "Retro FM" MMC-nin istifadəsinə ayrılmışdır.
Daha sonra iclasda Şəmkir rayonunda yerləşən "Atabəy" radio-televiziya stansiyasından 22-ci TV yayım kanalından yayımlanan yerüstü rəqəmsal açıq (sosial) televiziya paketinin qəbulunda maneələr yarandığından açıq (sosial) paketin yayımının həmin stansiyadan 35-ci TV yayım kanalından həyata keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan summed up the results of the announced competitions for the issuance of licenses to three nationwide terrestrial radio broadcasters
On September 23, 2022 a meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held. At the meeting, the results of the announced competitions for the issuance of 3 (three) licenses of nationwide terrestrial radio broadcasting were summed up and the winners were announced.
First of all, an extensive report and the conclusion of the Competition Commission were heard. Competition Commission carried out check of the documents, technical, creative and personnel capabilities, as well as the financial and economic potential of applicants who submitted documents for participation in the competitions. Later, the members of the Council expressed their opinions regarding each applicant who participated in the competitions.
According to the results of the meeting, among 7 applicants who have submitted documents for participation in the three competitions, 3 applicants with higher technical, creative, human resources and economic potential, namely – "NHR" LLC (name of the radio station: "Yurd FM"), "Baku FM" LLC (name of the radio station "Baku Hit FM"), "Retro FM" LLC (name of the radio station "Baku Retro FM") were declared the winners and the final decisions on each competition were taken.
According to the relevant decisions of the Council radio frequencies 90.7 MHz from "Baku TV Tower Complex", 104.5 MHz from RTBS "Ivanovka" in Ismayilli district, 89.6 MHz from RTBS "Lankaran" in Lankaran district, 98.0 MHz from RTBS "Shusha" in Shusha district, and 90.9 MHz from RTBS "Danachı" in Zagatala district were allocated "NHR" LLC for broadcasting of the radio channel "Yurd FM"; radio frequencies 93.0 MHz from "Baku TV Tower Complex", 98.8 MHz from RTBS "Ivanovka" in Ismayilli district, 107.5 MHz from RTBS "Lerik" in Lerik, 96.1 MHz from RTBS "Shusha" in Shusha district, and 88.4 MHz from RTBS "Poylu" in Aghstafa district were allocated "Baku FM" LLC for broadcasting of the radio channel "Baku Hit FM"; radio frequencies 93.3 MHz from "Baku TV Tower Complex", 102.1 MHz from RTBS "Gulustan" in Aghsu district, 91.3 MHz from RTBS "Lerik" in Lerik district, 97.1 MHz from RTBS "Shusha" in Shusha district, and 93.3 MHz from RTBS "Daglı" in Guba district were allocated "Retro FM" LLC for broadcasting of the radio channel "Baku Retro FM".
Then, due to obstacles occurring in receiving of digital terrestrial free-to-air (social) television package transmitted from RTBS "Atabek" in Shamkir district via 22nd TV broadcasting channel it was decided to transmit free-to-air (social) television package via 35th TV broadcasting channel from the same RTBS.