Tənzimliyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) "Media və İnformasiya Savadlılığı" (EMİL) işçi qrupunun 8-ci iclası 16 sentyabr 2022-ci il tarixində onlayn formatda təşkil olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Cəmilə Qəhrəmanova toplantının işində iştirak etmişdir.
İlk olaraq işçi qrupun sədri Maria Donde "Dezinformasiya, plüralizm və etimad" mövzusu ilə bağlı olunacaq təqdimatlar haqqında qısa məlumat vermişdir. Avropa Rəqəmsal Media Rəsədxanasının (EDMO) Siyasət və Media Savadlılığı üzrə Məsləhətçisi Emma Gudman tərəfindən EDMO-nun media və informasiya savadlılığı üzrə fəaliyyətləri çərçivəsində "Avropa Rəqəmsal Media Rəsədxanasının media və informasiya savadlılığındakı rolu və hədəf auditoriyası + EDMO layihələri və təşəbbüsləri" mövzusunda təqdimat edilmişdir.
Bundan sonra Fransa təhsil sistemində media və informasiya savadlılığına cavabdeh olan "Réseau Canopé" şəbəkəsinin bir hissəsi olan "Təhsil və Xəbər Mediası üzrə Kommunikasiya Mərkəzi"nin (CLEMI) beynəlxalq layihə meneceri Laure Delmoli tərəfindən CLEMİ fəaliyyəti haqqında təqdimat edilmişdir. Habelə EDMO-nun İrlandiya mərkəzinin media savadlılığı üzrə koordinatoru Rikardo Kastellini da Silva mərkəzin fəaliyyəti və layihələri barədə məlumat təqdim etmişdir.
Daha sonra dəyirmi masa formatında müzakirələr aparılmışdır. Toplantının sonunda EPRA Katibliyinin rəhbəri Emanuella Maçet EMİL üzvlərinin profillərinin hazırlanması haqqında məlumat vermişdir.

The 8th meeting of EPRA’s "Media and Information Literacy" taskforce was held in online format.
On September 16, 2022 the 8th meeting of "Media and Information Literacy" (EMIL) taskforce of European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held in online format. Deputy Head of Legal and International Cooperation Department of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Jamila Gahramanova also participated in the meeting.
Firstly, the chairman of the Working Group, Maria Donde gave brief information on the topic of "Disinformation, plurality and trust". After this, Emma Goodman, Policy Officer and Media Literacy Consultant for EDMO made a presentation "EDMO’s MIL role & target audience + EDMO projects & initiatives".
Then "The role of EDMO National Hubs" was presented by Ricardo Castellini da Silva, ML Coordinator for the Ireland EDMO Hub and Laure Delmoly, International Project Manager at CLEMI, part of France's DE FACTO hub.
After the presentations, open discussions with participants on this topic took place. Next, discussions were held in the format of a Tour de table. At the end of the meeting, Emanuella Machet gave brief information about preparation of profiles of EMIL members.