“SPACE” ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısına ciddi xəbərdarlıq olundu
24 iyun 2022-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda "Space" televiziya yayımçısının efirində 21 iyun 2022-ci il tarixdə saat 22:30-23:40 arası yayımlanan "Elin sözü" proqramında "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.4-cü (irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik və digər ayrı-seçkiliyin təbliğ olunması) və 14.1.12-ci maddələrinin (parapsixologiya (ekstrasens, medium və s.), mövhumatçılıq və ya digər xürafələrin təbliğinə yol verilməsi) tələblərinin pozulması faktları müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, yuxarıda adı çəkilən proqramın yayımı zamanı aparıcı tərəfindən "Biz hindu ağlında olmamalıyıq axı. Bir az inkişaf eləmiş vəziyyətdə olmalıyıq..." ifadəsi işlənmişdir. Hətta bilməyərək və ya xüsusi bir məqsəd olmadan, o cümlədən Azərbaycanda yaşamayan etnik qruplar haqqında işlədilən belə tipli açıqlamalar və ya fikirər etik olmamaqla yanaşı, cəmiyyətimizə xas olmayan ksenofobiyanın yayılmasına və ayrı-ayrı tamaşaçılarda milli və ya irqi üstünlük hisslərinin yaranmasına gətirib çıxara bilər.
Eyni zamanda, şübhəli fəaliyyətlə məşğul olan ekstrasens, parapsixoloq və sairə bu kimi şəxslər tərəfindən öz fəaliyyətlərinin təbliğinə televiziya kanalının efirində imkan yaradılması faktı da Şura tərəfindən qeydə alınmışdır ki, bu da, yeni "Media haqqında" Qanunun müvafiq müddəasının tələblərinin pozulmasıdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra Şura üzvləri "Space" televiziyası yayımçısının efirində ilk dəfə belə halın baş verməsini və qeyd olunan proqramın aparıcısının uzunmüddətli jurnalist fəaliyyətini, bu sahədəki təcrübəsini nəzərə alaraq "Space" televiziyası yayımçısına bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə ciddi inzibati sanksiyalar tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq edilməsi barədə qərar qəbul etmişlər.

A strict warning has been issued to the nationwide terrestrial television broadcaster "SPACE"
On June 24, 2022 a meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held. At the meeting the facts of violation of the requirements of Articles 14.1.4 (propaganda of racial, religious, ethnic, gender and other discrimination) and 14.1.12 (promoting of parapsychology (psychics, medium, etc.) or other superstitions, etc.) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" during the broadcasting of the program "Peopleꞌs word" ("Elin sözü") of the television broadcaster "Space" on June 21, 2022 from 22:30 to 23:40 were discussed.
So, during the broadcasting of the aforementioned program, the anchor said: "We should not think like Indians. We should be in more evolved position". Such statements or opinions about ethnic groups including groups that do not live in Azerbaijan can lead to the spread of xenophobia, which is not characteristic for our society and to the formation of a sense of racial or national supremacy among some audiences, even they were expressed unknowingly or without malice.
At the same time, the Council recorded the fact of violation of the relevant requirements of the new Law "On Media" by giving opportunity to psychics, parapsychologists and other persons engaged in suspicious activities to promote their activities on the television channel.
Taking into account that such a case is the first one on the air of the television broadcaster "Space" and the fact of long-term journalistic activity and experience of the anchor of the mentioned program, members of the Council took a decision to issue a strict warning to the television broadcaster "Space" that if similar situation is repeated, severe administrative sanctions will be imposed to the broadcaster.