İstanbulda TDT-a üzv dövlətlərin Media və İnformasiya üzrə İşçi Qrupunun 9-cu Toplantısı öz işinə başlamışdır.
13.05.2022 14:00
13 may 2022-ci il tarixdə İstanbulda Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibinin müavini Qismət Gözəlovun sədrliyi ilə təşkilatın Media və İnformasiya üzrə İşçi Qrupunun 9-cu iclası öz işinə başlamışdır. İclasda Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov da iştirak edir.
İclas zamanı TDT-a üzv dövlətlərin Media və İnformasiya sahəsi üzrə məsul nazirlərin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin sabah 14 may 2022-ci il tarxidə keçiriləcək 4-cü Toplantısının gündəliyində olan məsələlər müzakirə olunacaqdır.

The 9th meeting of the Working Group on Media and Information of member states of Organization of Turkic States has started in Istanbul.
13.05.2022 14:00
On May 13, 2022 the 9th meeting of the Working Group on Media and Information has started in Istanbul under the chairmanship of Deputy Secretary General of the Organization of Turkic States Gismat Gozalov. Chairman of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismet Sattarov is also taking part at the meeting.
During the meeting, issues included in the agenda of the 4th Meeting of the Ministers and High Officials in charge of Media and Information of the Organization of Turkic States, which due to be held on May 14, 2022, will be discussed.