Tənzimləyici Qurumların Avropa Platformasının (EPRA) 54-cü Toplantısı onlayn formatda keçirilmişdir
Tənzimləyici Qurumların Avropa Platformasının (EPRA) 54-cü Toplantısı 14-15 oktyabr 2021-ci il tarixlərində video formatda təşkil olunmuşdur. Milli Televiziya və Radio Şurası aparatının Hüquq və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin məsul əməkdaşları da toplantının işində iştirak etmişlər.
Toplantının 1-ci günü "EPRA-nın və onun şəbəkəsinin həyatı" adlı plenar iclasda Avropa Komissiyasının, Avropa Şurasının, ATƏT Media Azadlığı Ofisinin, Avropa Audiovizual Rəsədxanasının və Audiovizual media xidmətləri üzrə tənzimləyici orqanların Avropa qrupunun (ERGA) son fəaliyyəti barədə çıxışlar dinlənilmişdir.
Daha sonra EPRA Katibliyinin 2021-ci maliyyə ili üçün yenidən işlənmiş büdcə hesabatı və 2022-ci il üçün büdcə layihəsi qəbul olunmuşdur. EPRA Katibliyi tərəfindən həmçinin, "EPRA Media və İnformasiya Savadlılığı" (EMİL) işçi qrupunun fəaliyyəti haqqında da yenilənmiş məlumat verilmişdir.
Plenar iclas zamanı Vyana Universiteti ilə əməkdaşlıq haqqında təqdimat keçirilmişdir. EPRA üzvü olan OFCOM (Böyük Britaniya) tərəfindən "Video paylaşım platformaları", DLM (Almaniya) tərəfindən "Ümumi maraq kəsb edən məzmunun əhəmiyyəti" və Media üzrə Komissiya (İslandiya) tərəfindən "Sektorlararası əməkdaşlıq və seçki" mövzularında çıxışlar təqdim olunmuşdur.
Toplantının işi çərçivəsində "Tənzimləyici orqanlar arasında sektorlararası əməkdaşlıq" mövzüsunda tematik plenar sessiya təşkil olunmuşdur. Bu tematik plenar sessiya onlayn məkanda tənzimləmə sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini, effektiv əməkdaşlıq modellərinin, eləcə də sektorlararası əməkdaşlığın müxtəlif modellərinin işlənib hazırlanmasında problemlərin öyrənilməsinə yönəlmişdir.
Toplantının 2-ci günü EPRA çərçivəsində fəaliyyət göstərən və MTRŞ-ın da üzvü olduğu "EPRA Media və İnformasiya Savadlılığı" (EMİL) işçi qrupunun onlayn formatda 4-cü iclası keçirilmişdir. Bu iclasda "EduMediaTest" layihəsi müzakirə olunmuşdur. "EduMediaTest" Avropa Komissiyasının "Media savadlılığı hamı üçün" proqramı çərçivəsində Barselona Pompeu Fabra Universiteti və Kataloniya, Xorvatiya, Fransa, Yunanıstan, İrlandiya, Portuqaliya və Slovakiyanın media və / və ya media savadlılığı üzrə tənzimləyici müxtəlif orqanları tərəfindən və Avropa Komissiyasının qismən maliyyə dəstəyi sayəsində hazırlanmışdır. "EduMediaTest" 14 yaşından 18 yaşınadək şagirdlərdə media savadlılığının ilkin qiymətləndirilməsinin aparılması, həmçinin, bu veb-saytda sərbəst mövcud olan təlim materiallarından istifadə etməklə əldə edilmiş nəticələr əsasında media ilə işləmək bacarığının təkmilləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş onlayn anketdir. Layihənin təqdimatından sonra tədbir iştirakçıları arasında fikir mübadiləsi və açıq müzakirələr aparılmışdır.
Toplantının sonunda EPRA-nın 55-ci Toplantısının pandemiya şəraitinin nəzərə alınması ilə Belçikanın Flamand Media Tənzimləyici Orqanının dəvəti ilə Antverpen şəhərində canlı (offlayn) olaraq keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilmişdir.

The 54th meeting of EPRA was held in online format
On October 14-15, 2021 the 54th meeting of the European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held in online format. Responsible persons of the Legal and international relations department of the office of National Television and Radio Council also participated in the meeting.
On the first day of the meeting at the plenary session entitled "Life of EPRA and its network" the updates of the European Commission, Council of Europe, OSCE Office for freedom of Media, European Audiovisual Observatory and European Regulators Group for Audiovisual Media Services (ERGA) were shared.
Then the EPRA Secretariat’s revised budget report for the fiscal year 2021 and a draft budget 2022 were adopted. The EPRA Secretariat also provided updated information on the activities of "EPRA Media and Information Literacy" (EMIL).
Also, presentation on exploring collaboration with the University of Vienna was held. Updates from Members Ofcom (UK) "Video sharing platforms: Guidance and Statement", DLM (Germany) "Prominence of general interest content: call for applications" and Icelandic Media Commission "Cross-sectoral cooperation & elections" were shared.
During the meeting, a thematic plenary session on “Cross-sectoral cooperation between regulators” was held. This thematic plenary session was aimed to explore the importance of regulatory cooperation in the online sphere, the challenges in developing effective cooperation models, as well as different cross-sectoral cooperation and enforcement models.
On the second day 4th Meeting of EPRA’s "Media and Information Literacy" (EMIL) Taskforce was held in online format. NTRC is also a member of EMIL. The meeting was focused on "EduMediaTest" interactive project. "EduMediaTest" has been developed as part of the European Commission's Media Literacy for All program and thanks to the partially funding received from the European Commission in collaboration with Universitat Pompeu Fabra in Barcelona and with various media regulators and / or media literacy institutions in Catalonia, Croatia, France, Greece, Ireland, Portugal and Slovakia. "EduMediaTest" is an online questionnaire designed to carry out an initial assessment of the media literacy of pupils aged 14 to 18, as well as to improve their media skills, based on the results obtained, using training materials that are freely available on this website. After the presentation, informal exchange of views and open discussions were held among the participants of the event.
At the end of the meeting, taking into account the pandemic conditions, it was decided to hold the 55th EPRA meeting live (offline) in Antwerp, Belgium at the invitation of the Flemish Media Regulatory Authority.