Milli Televiziya və Radio Şurasının təhsil və elmi-maarifləndirici ümumrespublika televiziya kanalının açılması üçün elan etdiyi müsabiqəyə yekun vurulmuşdur
Bugün Milli Televiziya və Radio Şurasının iclasında təhsil və elmi-maarifləndirici ümumrespublika televiziya kanalının açılması üçün elan edilmiş müsabiqəyə yekun vurulmuşdur.
Milli Televiziya və Radio Şurasının 2021-ci il iyunun 7-dən iyulun 7-dək ixtisaslaşmış (təhsil və elmi-maarifləndirici) ümumrespublika televiziya kanalının açılması ilə bağlı (Bakı şəhəri və Abşeron yarımadası ərazisində SD yayım üçün 48-ci TV yayım kanalı, HD yayım üçün 34-cü TV yayım kanalı) elan etdiyi müsabiqə üçün 6 iddiaçı ("APA Mark" MMC, "Təhsil TV" MMC, "Balans Studiyası" MMC, "İNS ÇM" MMC, "İsti Press" MMC və "Medical Media" MMC) sənədlərini təqdim etmişdir.
Həmin sənədləri araşdırmaq, həmçinin, iddiaçıların məkanında baxış keçirərək sənədlər üzrə tədqim olumuş məlumatların həqiqətə uyğunluğunu yoxlamaq, habelə ümumölkə televiziya kanalının açılması üçün zəruri iqtisadi, texniki, yaradıcı və kadr potensialının mövcudluğunu öyrənmək məqsədilə Şura tərəfindən müsabiqə komissiyası təşkil olunmuşdur. Müsabiqə komissiyası həm sənədlərlə tanışlığın, həm də yerində baxışın nəticəsi ilə bağlı Şuraya hər bir iddiaçı barədə arayış təqdim etmişdir.
Milli Televiziya və Radio Şurasının iclasında təqdim olunmuş arayışlar əsasında geniş müzakirələr aparılmışdır. Müəyyən edilmişdir ki, bəzi iddiaçıların təqdim etdiyi sənədlərdə göstərilmiş texniki və yaradıcılıq imkanları, o cümlədən, kadr potensialı barədə məlumatlar yerində baxış zamanı öz təsdiqini tapmır, bəzi iddiaçılarda yayım üzrə təqdim olunmuş proqram konsepsiyası müsabiqə şərtlərinə (ixtisaslaşma sahəsinə) uyğun gəlmir, bəzi iddiaçılarda isə ümumölkə televziya yayımının təşkil olunması üçün texniki-iqtisadi göstəricilər qənaətbəxş deyildir. Bununla da, Şura, heç bir iddiaçıda təhsil, elm və maarifləndirmə janrlı ümumölkə televiziya kanalının fəaliyyəti üçün müvafiq potensialın olmadığı qənaətinə gəlmişdir.
Milli Televiziya və Radio Şurası qeyd olunanları nəzərə alaraq, "Televiziya və radio yayımı haqqında" Azərbaycan Respublikasının 2002-ci il 25 iyun tarixli 345-IIQ nömrəli Qanununun 18.4.1-ci maddəsini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2002-ci il 05 oktyabr tarixli 795 saylı Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Milli Televiziya və Radio Şurası haqqında Əsasnamə"nin 8.6-cı bəndini rəhbər tutaraq müsabiqənin yekunlarına görə qalib seçilmədiyi üçün iddiaçılara xüsusi razılıq (lisenziya) verilməsindən imtina olunması barədə qərar qəbul etmişdir.

The competition announced by National Television and Radio Council for the opening of scientific-educational nationwide television channel has been summed up.
Today, at the meeting of National Television and Radio Council, the competition announced for the opening of scientific-educational nationwide television channel was summed up.
Within the framework of the competition for the opening of a specialized (scientific-educational) national television channel (48th TV channel for SD broadcasting and 34th TV broadcasting channel for HD broadcasting in Baku city and Absheron Peninsula) announced by National Television and Radio Council from June 07, 2021 to July 07, 2021 following 6 applicants submitted their documents to the Council: "APA Mark" LLC; "Təhsil TV" LLC; "Balans Studiyası" LLC; "İNS ÇM" LLC; "İsti Press" LLC; "Medical Media" LLC
A competition commission was set up by the Council to examine the documents, to perform inspection of applicants’ spaces and to verify the accuracy of the information provided on the documents, to check necessary economic, technical, creative and human resources for the opening of a national television channel. The competition commission provided the Council with a reference on each applicant based on the results of both review of the documents and on-site reviews.
Extensive discussions were held at the meeting of National Television and Radio Council on the basis of the references presented. It was found that the information on technical and creative capabilities, including human resources, indicated in the documents submitted by some applicants, was not confirmed during the on-site inspection. Technical and economic indicators for the organization of television broadcasting are not satisfactory. Thus, the Council concluded that no applicant has the appropriate capacity to operate a national television channel in the genres of education, science and enlightenment.
Taking into account the above-mentioned, National Television and Radio Council, in accordance with Article 18.4.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Television and Radio Broadcasting" No. 345-IIQ of June 25, 2002, and guided by paragraph 8.6 of the "Regulations on National Television and Radio Council" approved by the Decree No. 795 of October 5, 2002 of the President of the Republic of Azerbaijan, it was decided to refuse to issue a special permit (license) to the applicants for failure to win the competition.