İstanbulda Türk Şurasına üzv və müşahidəçi dövlətlərin müvafiq qurumları üçün sosial media üzrə təlim proqramı keçirilir.
Bugün İstanbulda Türkiyə Respublikasının Prezidenti yanında Kommunikasiya İdarəsi və Türk Şurasının Katibliyinin təşkilatçılığı ilə "Sosial media üzrə təlim proqramı" öz işinə başlamışdır.
Təlim proqramının əsas məqsədi sosial mediadan istifadə, sosial media platformaları ilə əlaqələr, sosial medianın hüquqi tənzimlənməsi, dezinformasiya ilə mübarizə və əlaqəli sahələrin böhran vəziyyətində idarə edilməsi barədə bilik səviyyəsinin artırılmasına yönəlmişdir. Bundan başqa, proqram eyni sahədə fəaliyyət göstərən üzv ölkələrin təşkilatları arasında səmərəli əməkdaşlıq mexanizmlərinin və kommunikasiya şəbəkəsinin yaradılmasını da nəzərdə tutur.
Tədbir zamanı dezinformasiya dövlətlərin təhlükəsizliyinə təhdid kimi; internet və sosial media haqqında qanunvericilik; dezinformasiyanın yayılması və dezinformasiyaya qarşı mübarizə alətləri; Qarabağ zəfərində social mediadan istifadə və dezinformasiya ilə mübarizə; social mediadan istifadə və dezinformasiya ilə mübarizə sahəsində cəmiyyətin maarifləndirilməsi kimi mövzularda müzakirələr aparılacaqdır.
Milli Televiziya və Radio Şurasından tədbirdə Şura aparatının Hüquq və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Nemət Cavadov iştirak edir. Tədbir iki gün davam edəcəkdir.

Social Media Training Programme is being held in Istanbul for the relevant bodies of Turkic Council member and observer states.
29.07.2021 13:37
The "Social Media Training Programme" organized by the Communications Department under the President of the Republic of Turkey and the Secretariat of Turkic Council has started its work in Istanbul today.
The main purpose of the training program is aimed at increasing the level of knowledge on the use of social media, relations with social media platforms, legal regulation of social media, combating disinformation and crisis management in related fields. In addition, the program envisages the establishment of effective cooperation and communication networks amongst the institutions of member states operating in the same field.
During the event, discussions on such topics as disinformation as a security threat of states; internet and social media law; spread of disinformation and tools for combatting disinformation; social media use and combatting disinformation in the Karabagh Victory; educating the society on social media use and combatting disinformation will be held.
Nemat Javadov, Head of the of Legal and International Relations Department of National Television and Radio Council is taking part in the event on behalf of the NTRC. The event will last for two days.