27 sentyabr 2016-cı il tarixdə Milli Televiziya və Radio Şurasının növbəti iclasında rəqəmli yayıma keçidlə bağlı mövcud vəziyyət müzakirə olunmuşdur.
İclasda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planının 5.1.7-ci bəndinə uyğun olaraq Bakı və Abşeron yarımadasında yerüstü yayımlanan ümumölkə TV proqramlarının analoq yayımının 01 noyabr 2016-cı il tarixdən, respublikanın digər bölgələrində yayımlanan TV proqramlarının yerüstü analoq yayımının 01 dekabr 2016-cı il tarixdən etibarən dayandırılması barədə qərar qəbul edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası ərazisində yerüstü yayımlanan TV proqramlarının analoq TV qəbulediciləri ilə izlənilməsi üçün DVB-T standartına uyğun olan dekoderlərin (“Set-Top-Box”-ların) istifadəsi ilə bağlı maarifləndirmə tədbirlərinin aparılması teleradio yayımçılarına və digər müvafiq qurumlara, eyni zamada Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən sahibkarlara DVB-T standartına uyğun olan dekoderlərin (“Set-Top-Box”-ların) satışının təşkilinin təmin edilməsi tövsiyə edilmişdir.

On September 27, 2016 the meeting of National Television and Radio Council was held and current situation on transition to digital television
At the Meeting according to the article 5.1.7 of the Action Plan on implementation of "State Program 2016-2020 on National Strategy on development of Information Society in Azerbaijan" which was approved by Order of the President of the Republic of Azerbaijan on September 20, 2016 the National Television and Radio Council adopted Decision on analogue terrestrial broadcasting switch-off of all national TV channels which is being broadcasted in Baku and Absheron Peninsula as of November 1, 2016 and in other regions of the country as of December 1, 2016.
It was recommended to television and radio broadcasters and relevant bodies to carry out appropriate literacy works on this issue due to usage of set-top-boxes (STB) in DVB-T or DVB-T2 standards for receiving terrestrial television programs by analog TV receivers, meanwhile, entrepreneurs were advised to ensure conducting of sales of these set-top-boxes.