"Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası və Çin Xalq Respublikasının Radio Yayımı və Televiziya Baş Dövlət İdarəsi arasında Radio və Televiziya Yayımı Sahəsində Əməkdaşlıq haqqında Memorandum" imzalanmışdır
Çin Xalq Respublikasına səfər çərçivəsində iyunun 24-də Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə Çin Xalq Respublikasının Radio və Televiziya Baş Dövlət İdarəsinin naziri xanım Çao Şumin və qurumun digər yüksək vəzifəli şəxsləri ilə görüş keçirilmişdir.
Görüş zamanı Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov Azərbaycan və Çin arasında digər sahələrdə olduğu kimi audiovizual media istiqamətində də əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğulamış, hər iki ölkənin audiovizual tənzimləmə siyasəti ətrafında fəal dialoq apardığını qeyd edərək, müvafiq sahədə texnoloji mübadilə, süni zəka, irihəcmli data və "5G" kimi innovativ həllərin tətbiqi, eləcə də sənayenin birgə inkişafının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirmişdir. Audiovizual Şuranın sədri həmçinin qeyd etmişdir ki, tənzimləyici qurumlar arasında davamlı və effektiv əlaqələrin qurulması təcrübə mübadiləsini gücləndirəcək, koordinasiyalı fəaliyyətə töhfə verəcəkdir.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov görüş zamanı media sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq institusional əlaqələrin genişləndirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, müasir texnologiyaların tətbiqi, peşəkar kadr hazırlığı və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin təşviqinin əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən olduğunu qeyd etmiş, media mühitinin qlobal çağırışlara uyğun şəkildə inkişaf etdirilməsi, xüsusilə dezinformasiya ilə mübarizə sahəsində yanaşma və mexanizmlərin paylaşılması qarşılıqlı fəaliyyətin əsas prioritetlərindən biri olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra "Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası və Çin Xalq Respublikasının Radio Yayımı və Televiziya Baş Dövlət İdarəsi arasında Radio və Televiziya Yayımı Sahəsində Əməkdaşlıq haqqında Memorandum" imzalanmışdır. Memorandumun məqsədi radio yayımı və televiziya sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, təcrübə və kadr mübadiləsinin sürətləndirilməsidir.
Qeyd edək ki, Çin Xalq Respublikasına səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin Media ilə iş sektorunun müdiri Kamran Həsənov, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Əliyev və "AnewZ" telekanalının İcraçı direktoru Rüfət Həmzəyev daxildir.

Within the visit to China, the Memorandum on Cooperation in the field of radio and television broadcasting was signed
On June 24, 2025 within the visit to the People's Republic of China, a meeting was held between the Azerbaijani delegation and Minister of the State Administration of Radio Broadcasting and Television of the People's Republic of China, Ms. Chao Shumin and other officials of the authority.
During the meeting, the Chair of the Audiovisual Council Ismat Sattarov stressed the importance of strengthening cooperation between Azerbaijan and China in the field of audiovisual media, as well as in other areas. The Chair of the Council expressed his confidence that Azerbaijan and China are conducting an active dialogue on the concept and policy of audiovisual media regulation, said that the implementation of technological exchange between the audiovisual media of both countries, the application of advanced technologies such as big data, artificial intelligence and "5G" in the field of audiovisual media, as well as the joint development of the audiovisual media industry are of great importance. Ismat Sattarov emphasized that establishing sustainable and effective relations between regulatory authorities will strengthen the exchange of experience and contribute to coordinated activities.
Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, emphasized the importance of further developing cooperation in the media sector, noted that expanding institutional ties, implementing joint projects, applying modern technologies, training professional personnel, and promoting mutual exchange of experience are among the main directions of cooperation. He also noted that developing the media environment based on global challenges, especially sharing approaches and mechanisms in the field of combating disinformation, are among the main priorities of mutual activity.
Then, "The Memorandum on Cooperation in the field of Radio and Television Broadcasting between the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan and the State Administration of Radio Broadcasting and Television of the People's Republic of China" was signed. The purpose of the Memorandum is to develop cooperation in the field of radio broadcasting and television and expand the exchange of experience and personnel.