“Audiovizual mediada bərabərlik və informasiyaya əlçatanlıq’’ mövzusunda görüş keçirilmişdir
17 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə "Audiovizual mediada bərabərlik və informasiyaya əlçatanlıq" mövzusunda görüş keçirilmişdir. Görüşdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində olan Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat (DOST) Agentliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin Uşaqların Müdafiəsi İdarəsinin, Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən televiziya yayımçılarının nümayəndələri, o cümlədən qeyri-hökümət təşkilatlarının (QHT) təmsilçiləri iştirak etmişdir.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununda 11 aprel 2025-ci il tarixli dəyişikliklər və həmin Qanuna əlavə edilmiş 12-1-ci maddənin tələbləri, televiziyalarda işarət dilinin tətbiqinin hazırki vəziyyəti, ortaya çıxan problemlər və onların həlli yollarının müzakirəsi olmuşdur.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Şuranın Aparat rəhbəri Fazil Novruzov inklüziv cəmiyyətin formalaşmasında, hamı üçün bərabər imkanlar yaradılması və yayımlanan informasiyanın hər kəs üçün əlçatan olması istiqamətində medianın, o cümlədən audiovizual medianın öhdəlikləri olduğunu qeyd etmişdir. O, bildirmişdir ki, müasir dövrdə informasiya insan həyatının ayrılmaz hissəsidir. Təhsil, səhiyyə, məşğulluq, hüquq və ictimai fəaliyyət sahələrində uğurlu iştirak üçün informasiyaya bərabər çıxışın həyati əhəmiyyət vardır. İnformasiya almaq hər bir insanın fundamental hüququdur. Bu hüququn təmin edilməsi yalnız texniki məsələ deyil, eyni zamanda insan ləyaqətinin, bərabər imkanların və inkuliziv cəmiyyət quruculuğunun əsas şərtidir.
Daha sonra DOST Agentliyinin İdarə heyətinin sədrinin müavini Aygün Musayeva çıxış etmişdir. O, çıxışı zamanı bu mövzuda keçirilən görüşlərin, tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulamışdır. Sədr müavini daha sonra əlilliyi olan şəxslərlə bağlı dövlət siyasəti, həmin şəxslərin cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində görülən işlərdən danışmış, informasiyaya əlçatanlığın təmin edilməsi istiqamətində aparılan monitorinqlər və həmin monitorinqlərin nəticələri barədə məlumat vermişdir.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Uşaqların Müdafiəsi İdarəsinin rəis müavini Həbib Kərimov çıxışı zamanı tam və ya qismən görmə, eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin təhsilə cəlb edilməsi istiqamətində işlərin görüldüyünü, onların təhsillərinin davam etdirilməsi, idman, mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrindəki bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq dövlət qurumları ilə koordinasiyalı fəaliyyətin qurulduğunu və bu əmakdaşlığın hər keçən il inkişaf etdirildiyini qeyd etmişdir. O bildirmişdir ki, əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə qazandırılması istiqamətində media subyektləri və digər maraqlı tərəflərlə qarşılıqlı əməkdaşlığa daim hazırdırlar.
Daha sonra Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Audiovizual mediada bərabərlik və informasiyaya əlçatanlıq" mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. O, bu sahədə qanunvericilik aktları, beynəlxalq təcrübə, ölkədə fəaliyyət göstərən dövlət və ictimai yayımçıların məsuliyyəti və qanunvericiliklə tənzimləmə mexanizmləri ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir.
Tədbir çıxış və təqdimatlardan sonra interaktiv müzakirələrlə davam etmişdir. Audiovizual yayımçılar tərəfindən işarət dilinin tətbiqi, yayımçıların öhdəlikləri, bu istiqamətdə görülən işlər, prosesin icrası zamanı ortaya çıxan problemlər və digər məsələlələr barədə ətraflı müzakirələr aprılmış, təkliflər verilmişdir.

An event was held on the topic "Equality in Audiovisual Media and Access to Information”
On June 17, 2025 an event titled "Equality in Audiovisual Media and Access to Information" organized by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by representatives of the Agency for Sustainable and Operative Social Provision (DOST Agency) under the Ministry of Labor and Social Protection of Population, the Department for Children Protection of the Ministry of Science and Education, television broadcasters operating in the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as representatives of non-governmental organizations.
The main purpose of the event was to discuss the amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Rights of Persons with Disabilities" dated April 11, 2025 and the requirements of Article 12-1 added to the Law, the current status of the application of sign language on television programs, challenges and ways to solve them.
In his opening speech, Head of the Office of the Audiovisual Council Fazil Novruzov, spoke about the responsibilities of audiovisual media in building an inclusive society, creating equal opportunities for all, and making the information accessible to everyone. He noted that in the modern time information is an integral part of human life. Equal access to information is necessary for successful participation in the fields of education, health, employment, law and social activities. Receiving information is a fundamental right of every one. Ensuring this right is not just a technical issue, but also a fundamental condition for human dignity, equal opportunities, and building an inclusive society.
Then, Aygun Musayeva, Deputy Chair of the Board of DOST Agency, emphasized the importance of meetings and events held on this topic during her speech. She also spoke about the state policy regarding persons with disabilities, the work done to integrate these persons into society, the monitoring conducted to ensure accessibility to information and the results of these monitoring.
Next, Habib Karimov, Deputy Head of the Department for Children Protection of the Ministry of Science and Education, stated in his speech that work has been done to involve people with total or partial vision, hearing and speech disabilities in education, that coordinated activities have been carried out with relevant state agencies to continue their education and improve their skills in the fields of sports, culture and creativity, and that this cooperation is being developed every year. He also noted that they are always ready to cooperate with media entities and other interested parties to integrate people with disabilities into society.
Then, Aykhan Sadigli, chief adviser of the Department of the Law and International Cooperation of the Audiovisual Council, delivered a comprehensive presentation on the topic "Equality in Audiovisual Media and Access to Information". He provided detailed information regarding legislative acts in this field, international experience, the responsibility of state and public broadcasters operating in the country, and the legal regulatory mechanisms.
After the speeches and presentations, the event continued with interactive discussions. Detailed discussions were held and suggestions were made on the application of sign language by the audiovisual broadcasters, the obligations of broadcasters, the work done in this direction, the problems that arose during the implementation of the process, and other issues.